Drugostupanjsko žalbeno vijeće Haaškog suda dopunilo je svoje upute obranama generala Ante Gotovine i Mladena Markača, kao i tužiteljima, i savjetovalo im da se pripreme odgovoriti na više pitanja.
Je li sud prvog stupnja pogriješio?
Na raspravi 14. svibnja suci tako žele dobiti odgovore – je li prvostupanjsko sudsko vijeće pogriješilo kada je, kao glavni kriterij je li počinjen zločin prekomjernog granatiranja uzelo pravilo o 200 metara. Jesu li, dakle, svi projektili koji su pali izvan te granice – zločin?
Gotovina je osuđen na temelju zaključka da su granate njegovih vojnika gađale nelegalne ciljeve, a prvostupanjski je sud zaključio kako je to osnova postojanja zločinačkog pothvata. Činjenica da se sud dodatno zanima za tumačenje ovog spornog pravila o 200 metara “legalnosti” granatiranja (obrana je dokazivala da je ta granica 400 m) ne bi trebalo navesti na pogrešan zaključak kako je samim time drugo sudsko vijeće spremno na promjenu odluke o dugogodišnjim kaznama. Naprotiv, suci i sami u dopisu kažu da ova pitanja ne prejudiciraju mišljenje o žalbama generala.
Preispitivanje haaške presude
– Svi se nadamo da bi se mogle donijeti povoljne odluke. Ono što je dosad ukazivalo na to da ne ide sve dobrim smjerom jest činjenica da nije bila određena glavna rasprava. Riječ je i o dokazima koje je predložila obrana, ali ova situacija sada doista ukazuje na mogućnost da odluka bude bitno bolja i drukčija od smjera u kojem je dosad išao žalbeni postupak – prokomentirala je Jadranka Sloković pisanje Jutarnjeg lista koji je objavio da petorica najuglednijih sudaca Haaškoga suda namjeravaju ispitati je li Haaški sud pogriješio u presudi Mladenu Markaču i Anti Gotovini kada ih je osudio za prekomjerno granatiranje Knina i ostalih gradova u oslobodilačkoj akciji Oluja.
– To vam ja ne mogu reći – kazala je Sloković na novinarsko pitanje u čemu je bit stvari. – Sve je to stvar odluke vijeća, no ja se doista nadam da će prijedloge obrane, koji su zaista suvisli i usmjereni na konkretne stvari, žalbeno vijeće ipak uvažiti i da će sve to biti izvedeno na pravi način, kao što je i trebalo učiniti. Žalbene rasprave vode se u gotovo svim predmetima, a sada smo u situaciji da se iznose završne riječi obrane, odnosno završne riječi po žalbama, bez ijedne održane rasprave, osim sjednica vijeća koje su bile potpuno formalnog karaktera – kazala je odvjetnica s bogatim iskustvom u haaškoj sudnici.
da nije bilo HAGA......još bi sa ubijali i klalill