Unatoč upozorenjima EU, zamjena tolara eurom u susjednoj državi podignut će cijene

Slovenci očekuju val poskupljenja

Foto: import
Slovenci očekuju val poskupljenja
04.01.2007.
u 13:57
Pogledaj originalni članak

Od prvog dana ove godine Slovenci u svoju svakodnevnu kupnju odlaze s tolarima, a kući, uz kupljenu robu, vraćaju eure. Tako će biti samo do 15. siječnja, kada prestaje dvotjedno razdoblje istodobnog optjecaja slovenskog tolara i eura, koji je Slovenija u svoj platni sustav uvela kao 13. članica EU. Dotad će se tolar primati samo za plaćanje roba i usluga, ali se ne smije vraćati kao razlika između primljena novca i iznosa računa. Usto, više ga nema ni u obliku knjižena novca.
Tolari će postojati samo do 15. siječnja, kada će ih u platnom prometu Slovenije zamijeniti euri. Tolara više nema ni na slovenskim poštanskim markama, koje su sada nominirane samo u eurima pa za slanje razglednice u Hrvatsku treba nalijepiti marku od 0,35 eura.

Slovenci zadovoljni
Prva iskustva Slovenaca s eurom potvrđuju da su zadovoljni što je njihova zemlja postala prva od deset novoprimljenih članica EU koje su se pri ulasku u EU obvezale da svoje nacionalne valute zamijene eurom. O euru se u Sloveniji govori već tako dugo da je naša sugovornica Iva Kristan već i zaboravila da je za preuzimanje eura njezina zemlja morala ispuniti vrlo stroge kriterije iz Maastrichta i ostvariti stabilnost cijena koja je zahtijevana, zdrave javne financije, javni dug niži od 60-postotnog BDP-a, mjerila održivosti i vjerodostojnosti te stabilan devizni trečaj.

Kumicu na ljubljanskoj tržnici gospođu Kristan sada više zabrinjava kako će kupcima  pravilno u eurima vratiti razliku između primljenih tolara i cijene grincajga, salate ili drugog povrća.

- Zbog toga danas sve ide malo sporije, ali stranke imaju razumijevanja pa dosad nije bilo nikakvih problema  kaže gospođa Kristan i dodaje da joj pritom pomaže obveza dvostrukog označivanja cijena u eurima i tolarima pa se svatko lako uvjeri da je sve pošteno.

Premda je naizgled sve vrlo jednostavno, a još se jednostavnije čini kad se zna da je 760 tisuća slovenskih kućanstava za lakši prelazak na euro dobilo po "eurokalkulator", u koji samo treba upisati vrijednost u tolarima pa se dobije iznos eura ili obrnuto, ne treba smetnuti s uma ni psihološki učinak promjene valute. Za najveću se slovensku novčanicu od 10.000 tolara dobiju samo 41,72 eura, a za najveću euronovčanicu od 500 eura treba izbrojiti 119.820 tolara.

Opomene trgovcima
Te su razlike nominalnih vrijednosti bile jedini uzrok nepravilnost koje su slovenske inspekcijske službe uočile prvih dana uvođenja eura. Neki su trgovci strankama unaprijed dali do znanja da novčanice od 200 i 500 eura još ne primaju, a to nije dopušteno.
 -Nakon naših opomena trgovci su takvu obavijest povukli  kazala je glavna tržišna inspektorica Andrejka Grlič.

Takvih problema zapravo i ne bi bilo da su se mali ugostitelji i trgovci na vrijeme opskrbili dovoljnim količinama početnih paketića eurokovanica ukupne vrijednosti 201 euro, koje im je 1. prosinca, prema tečaju 239,64 tolara za jedan euro, ponudila Banka Slovenije. U takvim je paketićima za kućanstva bilo različitih kovanica ukupne vrijednosti 12,52 eura, a već 1. siječnja su komercijalne banke počele zamjenu tolara u eure. Tu će obvezu imati sve do 1. ožujka, a nakon tog roka besplatna će zamjena tolara u eure biti moguća neograničeno vrijeme samo na šalterima Banke Slovenije. Za povlačenje 215 milijardi tolara (gotovo milijarda eura) iz optjecaja Slovenija je naručila više od dvije milijarde eura u novčanicama i kovanicama. Istodobno je sav knjiženi novac na bankovnim računima i štednim knjižicama automatski od tolara pretvoren u eure.

U velikim trgovačkim tvrtkama od prvog dana uvođenja eura u Sloveniji sve je u najboljem redu. Voditelj ljubljanskog Mercator centra Andrej Cvetko kaže da pri plaćanju novom valutom nema problema, no da je zamjetan pad dinamike poslovanja blagajni. Ljudi su nešto oprezniji pri plaćanju i uzimanju vraćenog novca, ali će im i to ubrzo prijeći u naviku, kaže Cvetko.

Mogućnost zabune
Za razliku od trgovaca, slovenski se kupci još nisu naviknuli na stvarnu vrijednost novog novca i bankari ih upozoravaju da je euro 239,64 puta jači od tolara. Na oprez i mogućnost zabune pri plaćanju putem elektroničkog bankarstva upozorava predsjednik uprave Nove KBM Matjaž Kovačič. Ako platitelj za elektroničke uplate naloga za plaćanje pogrešno unese iznos u tolarima, treba voditi računa da će banka primatelju isplatiti taj iznos u eurima, a platitelj takvu pogrešku može popraviti samo u dogovoru s primateljem i od njega tražiti da mu višak uplate vrati, kaže Kovačič.

Tijekom prvih dana slovenskog poslovanja s eurom takav slučaj nije zabilježen, ali je potrošačka udruga dobila 500 dojava o poskupljenjima. Da uvođenje eura ne smije poslužiti kao razlog za povećanje cijena, Sloveniju cijelo vrijeme upozorava i Europska komisija te Slovencima savjetuje da dobro pogledaju cijenu robe koju kupuju. Potrošačka udruga redovito objavljuje "crne" i "narančaste" popise neopravdanih poskupljenja i potrošačima savjetuje da trgovcima koji prodaju skupu robu okrenu leđa i potraže dućan s jeftinijim asortimanom. Toga je svjesna i Janšina vlada, ali je pod njenim nadzorom tek nešto više od deset posto cijena pa 54 posto Slovenaca vjeruje da će uvođenje eura donijeti val poskupljenja.

Bude li veće skupoće, Slovenci će cijene svojih trgovaca moći usporediti s onima u Austriji ili Italiji, a još isplativija bit će im kupnja u Hrvatskoj. Kao državljani EU Slovenci mogu za osobne potrebe iz Hrvatske bez plaćanja carine uvesti robu u vrijednosti do 175 eura i za taj iznos dobiti povrat PDV-a.

Pogledajte na vecernji.hr