Europska komisija u ponedjeljak nije htjela ni potvrditi ni opovrgnuti da će odgovoriti na slovensko pismo u vezi s arbitražom o hrvatsko-slovenskoj granici, a rok za odgovor istječe za nekoliko dana, 16. lipnja.
Glasnogovornik Komisije Margaritis Schinas odgovorio je niječno na novinarski upit hoće li Komisija na svom sastanku u utorak u Strasbourgu imati na dnevnom redu odgovor na slovensko pismo i znači li to da Komisija neće ni odgovarati na to pismo.
"Ne to ne znači da neće, mi možemo odgovoriti i u pisanoj proceduri", rekao je Schinas. Na dodatni upit znači li to da će Komisija odgovoriti, Schinas je opet odgovorio negativno. "Ne, mi smo u kontaktu s obje vlade i kad nešto odlučimo, vi ćete biti prvi koji će znati", rekao je Schinas. Slovenija je 16. ožujka predala pismo Europskom komisiji s prijedlogom pokretanja tužbe protiv Hrvatske zbog nepoštivanja arbitražne odluke o granici.
Slovenija je najavila da namjerava tužiti Hrvatsku na temelju članka 259 zbog nepoštivanja arbitražne odluke o granici. Prema proceduri, prije nego što jedna država članica pokrene postupak protiv druge članice mora se obratiti Europskoj komisiji s takvim prijedlogom. Komisija ima tri mjeseca za odgovor na taj prijedlog. Komisija može prihvatiti prijedlog i onda ona preuzima tužbu.
A ako ne prihvati prijedlog ili uopće ne odgovori, država članica koja tuži može sama podnijeti tužbu pred Sudom EU. Komisija može u izradi svoga stajališta pozvati obje strane da se očituju o pitanju spora. Hrvatska je poslala 17. travnja pisano očitovanje Europskoj komisiji u kojemu odbacuje pritužbe Slovenije da krši pravo EU jer nije priznala niti provela arbitražnu odluku.
Prema nekim novijim istraživanjima, Slovenija navodno ima more. Očevici tvrde da su ga vidjeli oko Pirana i Kopra, a prema njihovim svjedočanstvima u Piranskoj je luci zabranjeno sidrenje brodova dužih od 5 metara, jer zalaze u međunarodne vode. U sklopu koparskog hotela Triglav u tijeku je i izgradnja suvremenog bazena s morskom vodom, čime će se površina slovenskog teritorijalnog mora povečati za 43 %. Slanost mu je nešto manja od 38 promila, čime slovensko more spada u neslanije šale ovog dijela Sredozemlja.