NEPRIPREMLJENI

Ministrica obrane priznala: Slovenija je bez rezervi streljiva za slučaj rata

Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
zračna puška
Foto: Thinkstock
Zračna puška, zračnica
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL
hrvatski vojnici ISAF (1)
Foto: screenshot/youtube
sirijski vojnici (1)
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
gasinci vojnici (1)
Foto: Tomislav Miletić/PIXSELL
puška
21.09.2016.
u 15:17
Slovenija iz proračuna izdvaja manje od jedan posto za obranu, što je dvostrko manje od proklamiranog NATO standarda
Pogledaj originalni članak

Nije istina da je Slovenija ostala bez streljiva za jurišne puške F2000S belgijske proizvodnje koje su u standardnoj opremi vojske prije 10 godina zamijenile dotadašnje "kalašnjikove" iz Kragujevca, istakla je u srijedu slovenska ministrica obrane Andreja Katič priznavši istodobno da zemlja ne raspolaže potrebnom rezervom streljiva.

"Stanje nije tako kritično kako ga prikazuje oporba. Streljiva za redovne vježbe puškom je dovoljno, ali je istina da ga je premalo s obzirom na pretpostavku zakona o obrani po kojemu moramo imati tzv. ratnu rezervu streljiva za najmanje tri mjeseca", kazala je ministrica na izvanrednoj sjednici parlamentarnog odbora za obranu.

Njegovo je hitno sazivanje tražila oporba, tvrdeći da je stanje u slovenskoj vojsci porazno jer joj se proračunski udio svake godine smanjuje te da je zato vojska uu "stanju rasula".
Potrebna strateška rezerva streljiva iz Belgije je naručena i stići će najkasnije do ožujka iduće godine, ustvrdila je ministrica na sjednici na kojoj se suočila sa zastupnicima, a koja je dijelom bila zatvorena za javnost zbog iznošenja tajnih podataka.

Slovenska vojska nominalno ima 7500 pripadnika, ali je operativno sposoban znatno manji broj, a kadrovski je deficitarna zbog malih plaća.

Predsjednik Borut Pahor, koji je nominalno zapovjednik oružanih snaga, izjavio je ove godine da nije zadovoljan stanjem u vojsci jer oružane snage, po njegovim riječima, jedva ispunjavaju mirnodopske zadaće, dok je vrlo upitno bi li mogle djelovati u skladu s potrebama ako bi se država našla u ratnom stanju ili izvanrednoj situaciji kao što je velika prirodna nesreća ili kriza poput lanjske migracijske.

Slovenija iz proračuna izdvaja manje od jedan posto za obranu, što je dvostrko manje od proklamiranog NATO standarda. Vlada premijera Mire Cerara za iduću je godinu za potrebe obrane u prijedlogu proračuna planirala 366 milijna eura, a veći dio otići će na plaće zaposlenih, a ne na opremu i oružane sustave.

>> U munjevitoj akciji svladali neprijatelja i evakuirali ranjene

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

Avatar superhik74
superhik74
15:00 22.09.2016.

Pametni ljudi, protiv koga ce zaratiti ? Zasto bi bespotrebno trosili novce na oruzje, kada su im susjedi NATO drzave i neutralna Austrija. Sto se ocekuje sukob unutar samog NATO pakta medjusobno ?

VV
vaser vaga
19:38 21.09.2016.

kojeg rata?!

GI
Gips
21:06 21.09.2016.

I bolje da nemaju metaka jer im svaki ispaljeni odleti u susjednu državu