pozvali štediše

Nakon više od 20 godina čekanja Slovenija kreće u povrat štednje Ljubljanske banke

Foto: Dino Stanin/PIXSELL
Nakon više od 20 godina čekanja Slovenija kreće u povrat štednje Ljubljanske banke
30.10.2015.
u 14:59
Rok za predaju zahtjeva teče od 1. prosinca ove godine do 31. 12. 2017., a zahtjevi se mogu predati poštom ili osobno na adresi Sklad Republike Slovenije za nasledstvo, Glinška 2, 10 Ljubljana, Slovenija.
Pogledaj originalni članak

 Slovensko Ministarstvo financija objavilo je danas javni poziv svim neisplaćenim štedišama Ljubljanske banke da predaju zahtjeve za povrat deviznih uloga. Nakon više od 20 godina čekanja, štediše Ljubljanske banke - kojih je u Hrvatskoj oko 130 tisuća – napokon će krenuti u konkretnu proceduru povrata štednje.

Rok za predaju zahtjeva teče od 1. prosinca ove godine do 31. 12. 2017., a zahtjevi se mogu predati poštom ili osobno na adresi Sklad Republike Slovenije za nasledstvo, Glinška 2, 10 Ljubljana, Slovenija.
Zahtjev mora sadržavati podatke o štediši  ili o njegovom pravnom zastupniku (ime, datum rođenja, stalnu adresu te OIB ili drugi identifikacijski broj), podatke o neisplaćenom dugu. Ako zahtjev podnosi nasljednik, treba priložiti potvrdu kojom se to dokazuje, te potpis. Ako se šalje poštom, potpis mora biti službeno ovjeren. 

Zahtjevu treba priložiti podatke o dugu (izvornik ili presliku štedne knjižice ili neki drugi dokument), presliku osobne iskaznice štediše, broj računa na koji će sredstava – ako se odobre – biti isplaćena te pisanu izjavu štediše da devizna sredstva nisu prenesena na drugu osobu.

Slovenci očekuju oko 300 tisuća zahtjeva – u Hrvatskoj je neisplaćenih štediša 130 tisuća, a u BiH, koje će također morati podmiriti temeljem presude Europskog suda za ljudska prava iz 2014. godine, 165 tisuća. Za podmirenje duga štedišama u Hrvatskoj i BiH Slovenija će potrošiti ukupno 385 milijuna eura.

Konverzija vrijednosti depozita koji su većinom bili u njemačkim markama obavit će se po deviznom tečaju koji je vrijedio 1. siječnja 1999. Što se tiče kamata, kombinirat će se tri stope: za depozite do kraja 1991. primjenjivat će se kamata koja je i bila ugovorena sa štedišama, za 1992. će se priznavati stopa od šest posto, a za razdoblje nakon toga kamata će iznositi 1,79 posto godišnje. Zahtjeve će obrađivati  30-ak službenika, i to redom kako su zaprimljeni.

U roku od tri mjeseca svaki zahtjev mora proći verifikaciju uspoređivanjem s bazom podataka Ljubljanske banke, odnosno podružnica u Zagrebu i Sarajevu. Baza podataka u Zagrebu je sređena, pa se tu ne očekuju problemi. Svakom će štediši biti poslan informativni izračun. Ako štediša ne podnese žalbu, sredstva će se doznačiti na račun jednokratnom uplatom, najranije u proljeće 2016., a ako se žali, pokrenut će se upravni spor. 

>> Poziv štedišama 2. 11., a od 1. 12. predaja zahtjeva za povrat duga

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 33

EN
enigma898
15:23 30.10.2015.

A nesritni did na groblju već 15 godina...

DU
Deleted user
15:21 30.10.2015.

Bilo je vrijeme...

JU
jure11
16:32 30.10.2015.

Takih letnih obresti danes ne najdeš nikjer. A bodo slovenska podjetja tudi lahko kaj zahtevala od onih, ki so jim dolžna? A bo Ljubljanska banka vsem, ki jim je dala kredite, poslala obvestilo, naj jih vrnejo? A bo to pokrila hrvaška narodna banka? Zdaj pa mi nažgite minusov!