javne financije

Slovenija smanjila deficit na 2,6 posto BDP-a, ali javni dug i dalje raste

Foto: Ilustracija: DPA/PIXSELL
Slovenija smanjila deficit na 2,6 posto BDP-a, ali javni dug i dalje raste
30.12.2015.
u 15:11
Ekonomski analitičari ocjenjuju da smanjenje proračunskog manjka govori da se višegodišnji proces sanacije javnih financija približava kraju jer proračunski prihodi rastu brže od rashoda.
Pogledaj originalni članak

Deficit slovenskih javnih financija iznosio je u prva tri tromjesečja ove godine 743 milijuna eura, odnosno 2,6 posto BDP-a, što je znatno manje od lanjskih 3,9 posto, dok je javni dug povećan na 32,1 milijardu eura ili 84,1 posto BDP-a, objavio je u danas slovenski statistički zavod.

Slovenija bi na kraju godine morala imati deficit manji od 3 posto BDP-a kako bi se izašla iz postupka prekomjernog deficita, mehanizma koji joj je radi veće financijske discipline 2009. godine uvela Europska komisija.

Deficit od 2,6 posto BDP-a na kraju trećeg ovogodišnjeg kvartala najniži je od izbijanja financijske krize 2008. godine. Po prvi put od tada ostvaren je i primarni suficit proračuna (kada se isključe izdaci za serivisiranje kredita odnosno za kamate) u iznosu od 161 milijun eura, odnosno 0,5 posto BDP-a, ističu iz statističkog ureda.

Ekonomski analitičari ocjenjuju da smanjenje proračunskog manjka govori da se višegodišnji proces sanacije javnih financija približava kraju jer proračunski prihodi rastu brže od rashoda.

Ukupni prihodi države do kraja rujna ove su godine rasli za 3,8 posto u odnosu na isto razdoblje lani, dok su rashodi rasli znatno sporije, za 1 posto. 

Statistički podaci pokazuju, pak, da je nastavljen rast javnog duga, a samo u trećem kvartalu ove godine povećan je za 1,5 milijardu eura. Javni dug Slovenije na kraju rujna ove godine tako je dosegnuo 32,1 milijardu eura što je udio u procijenjenom BDP-u od 84,1 posto. 

>> Pusić poziva Sloveniju da bolje postupa prema migrantima

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

NO
nogogaz
12:32 31.12.2015.

da je hrvatska primjena u euro conu, danas bi bilo gore nego u grčkoj, jer su nam kazaljke slabije, ali se EU ne sekira zbog balkanske hrvatske. Hrvatska ne može naštetit euro coni, zato nas ostavljajo na miru. Ali i kad nama zatreba pomoć, ostavit če nas na miru i nečemo primit pomoč poput grčke. Hrvatski dug rekordno raste oko 13% godišnje..... a več uništena privreda isto tako rekordno pada.... penzije, socialna primanja, plate.... su tako niske, da je većina zaposlenih siromašnih ili na samoj granici. Nije mi jasno, kako čemo još snižat sva primanja .... ali to je naša bliska budućnost...

Avatar babas
babas
01:29 07.01.2016.

Slovenski javni dug preko 84% BDPa ??? Znači i oni su postali dužničko roblje,nitko se u toj EU nije usrećio. To će i njihovi unuci vraćati,isto kao i kod nas. Dno dna!

AB
abcdefghij
19:12 02.01.2016.

A HR-oj je situacija puno gora. Nema niti Beograda niti Tite niti HR Srba a Netko krade pa krade, unistava i prodaje firme, ljudi bjeze na zapad, na jednoga radnika 3 penzionera ( od toga 2 lazna sa po 10000 kuna).......A pola stanovnista jos uvijek glasa za poturu i njegovu b.andu.