Slovenci će prije ratifikacije u Državnom zboru o Arbitražnom sporazumu o načinu rješavanju slovensko-hrvatskog graničnog spora odlučivati na prethodnom savjetodavnom referendumu.
Takvu je odluku danas donijelo šire vodstvo vladajuće slovenske Socijaldemokratske stranke (SD) premijera Boruta Pahora. S namjerom da to postane »zajednički projekt« Pahor će o tom prijedlogu u utorak razgovarati s ostalim koalicijskim partnerima, a već na sljedećoj će sjednici vlade u postupku donošenja zakona o ratifikaciji arbitražnog sporazuma njegov tekst poslati na procjenu Ustavnom sudu.
Pahor je uvjeren da je sporazum u skladu s Ustavom ali želi skinuti i »najmanju sjenu dvojbe s ustavno-pravnog aspekta tog sporazuma.« Dok se slovenske oporbene stranke desnog centra zalažu za održavanje naknadnog zakonodavnog referenduma za održavanje se prethodnog savjetodavnog referenduma, poput Pahora, zalaže i slovenski predsjednik Danilo Türk koji ne vidi potrebu za održavanjem naknadnog referanduma o arbitražnom sporazumu nakon što ga ratificiraju zastupnici u Državnom zboru.
Pahor kaže da se s hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor dogovorio da Arbitražni sporazum ratificiraju još ove godine ali danas nije jasno odgovorio hoće li to, zbog slovenske referendumske procedure, biti moguće. Pahor drži da je ta procedura zapravo impelmentacija slovenskih ustavno-pravnih mogućnosti, a ne ometanje postupka ratifikacije.
Ministar pravosuđa Aleš Zalar tvrdi da nije realno očekivati da Slovenija arbitražni sporazum ratificira u roku kraćem od šest mjeseci. Sve se stranke vladajuće koalicije lijevog centra zalažu za takvu proceduru i vjeruju da će Slovenci na referendumu podržati arbitražni sporazum. Rezultati ankete u današnjem Delu pokazuju da bi arbitražni sporazum na referendumu podržalo 48,5 posto Slovenaca, a protiv je 36,9 posto.
Nek rade što žele al neće dobit naše more