Slovenska vojska, iako je napredovala kada je riječ o spremnosti za djelovanje u vrijeme mira, i dalje nije osposobljena za ratno stanje. Kako se navodi u izvještaju slovenskog generalštaba o osposobljenosti Slovenske vojske za 2019. godinu, koje je uručeno slovenskom predsjedniku Borutu Pahoru, u pogledu spremnosti Slovenske vojske za borbeno djelovanje u 2019. godini nije bilo napretka.
Slovenska vojska prošle je godine odradila sve svoje zadaće, a uspješna je i u međunarodnim misijama i operacijama. Vojska također sudjeluje u akcijama zaštite i spašavanja.
Međutim, načelnik generalštaba Slovenske vojske brigadir Robert Glavaš, koji je na najvišu vojnu dužnost imenovan u mandatu nove vlade Janeza Janše, vojska nije uspjela ostvariti napredak u pogledu osposobljenosti za borbeno djelovanje zbog slabe popunjenosti postrojbi s kadrovima i tehnikom, kao i zastarjelosti tehnike.
- Kao predsjednik republike i vrhovni zapovjednik, bez obzira na ocjenu o borbenom djelovanju, imam potpuno povjerenje da će Slovenska vojska ispuniti očekivanja javnosti u pogledu sigurnosti - kazao je Borut Pahor.
Slovenska vojska već nekoliko godina dobiva negativnu ocjenu kada je riječ o spremnosti za borbeno djelovanje, a prije dvije godine neuspjela vojna vježba elitnog bataljuna Slovenske vojske pokazala je da ni ta postrojba prema NATO-ovoj metodi CREVAL nije spremna za borbeno djelovanje, već samo za mirnodopske aktivnosti. Na vojnom vježbalištu kod Postojne pripadnici elitne postrojbe nisu znali manevrirati u prostoru, oprema im se pokazala lošom, a s čizama su im otpadali potplati, nakon čega je tadašnji slovenski premijer Miro Cerar poručio kako je riječ o "javnom" i "namjernom samoponižavanju".
Za razliku od Hrvatske, koja je u tom pogledu neusporedivo ambicioznija, Slovenija ima izrazito malu i slabo opremljenu vojsku od nešto više od šest tisuća pripadnika, a nema ni zrakoplovstvo ni mornaricu, iako ima 20-tak letjelica i dva vojna broda, nego samo kopnenu vojsku.
Loša situacija u Slovenskoj vojsci posljedica je ekonomske krize i recesije, kada su sve vlade najviše sredstava uzimale upravo obrambenom proračunu, koji je od 2010. do 2017. godine smanjen za čak 42 posto. Slovenski general Alan Geder prije nekoliko godina u jednom se intervjuu požalio da Slovenska vojska "nema ni za streljivo". Zbog štednje je modernizacija oružanih snaga odgođena za neodređenu budućnost, a Slovenija je s izdvajanjem za vojsku od tek 1,1 posto BDP-a, što je gotovo dvostruko niže od dva posto na čemu inzistiraju NATO i američki predsjednik Donald Trump, i dalje među najštedljivijim i najneposlušnijim članicama Sjevernoatlantskog saveza, unatoč konstantnim pritiscima na Ljubljanu da se to promijeni.
Usprkos višegodišnjoj nepripremljenosti za borbeno djelovanje i stalnim problemima kada je riječ o kadrovima i opremi, Slovenska vojska uživa visok ugled i povjerenje među slovenskim građanima, osobito u vrijeme prirodnih katastrofa, a slovenski vojnici i njihovi zapovjednici, poznati po preciznosti i pouzdanosti, cijenjeni su i u međunarodnim misijama među saveznicima.
... sta nije prigoda da vratimo sv geru i ono oko rijeke dragonje? i jos ponesto!