Presuda za ratni zločin

Slovenski komentatori kaznu za Karadžića smatraju preniskom

Foto: Reuters/PIXSELL
Slovenski komentatori kaznu za Karadžića smatraju preniskom
25.03.2016.
u 12:10
Srebrenica nije bila zločin protiv čovječanstva nego zapravo zločin preostalog dijela čovječanstva protiv stanovnika Srebrenice, odnosno Europe, navodi u komentaru u ljubljanskom "Dnevniku" komentator Ervin Hladnik Milharčič
Pogledaj originalni članak

Presuda ratnom vođi bosanskih Srba Radovanu Karadžiću, koji je osuđen na 40 godina zatvora, s jedne je strane dokaz odlučnosti međunarodne zjednice da osudi najveće ratne zločince s područja bivše Jugoslavije, ali je, s druge strane, svakako preniska za zločine koji su Karadžiću dokazani, dominantna je ocjena slovenskog tiska koji presudi posvećuje više komentara.
 
"Srebrenica nije bila zločin protiv čovječanstva nego zapravo zločin preostalog dijela čovječanstva protiv stanovnika Srebrenice, odnosno Europe", navodi u komentaru u ljubljanskom "Dnevniku" komentator Ervin Hladnik Milharčič te upozorava na dubioznu i sramotnu ulogu koju su u BiH i Srebrenici imali Ujedinjeni narodi, pa i nizozemski bateljom koji je trebao štititi Srebrenicu kao zaštićenu zonu.

"Najuglednije međunarodne ustanove pretvarale su se da ne vide sustavno istrebljivanje bošnjačkog stanovništva u BiH, a Karadžićev cilj etničkog čišćenja današnje Republike Srpske od nesrba je ispunjen", s gorčinom piše komentator te ocjenjuje da je kazna Karadžiću apsolutno preniska.

Karadžić je na sudu dobio mnoga prava, a njegove žrtve vrlo malo pravde, srpski ratni politički vođa naredio je genocid i ubijanje 8000 Bošnjaka u Srebrenici, a dobio je kaznu zatvora u visini polovice prosječnog života jednog čovjeka, navodi se u "Dnevnikovu" komentaru. Ljubljansko "Delo" navodi pak da kažnjavanje ratnih zločinaca znači stvaranje puta prema pomirenju i stabilizaciji regije "bez obzira jesu li presude pravedne ili ne" te kaže da je to bio i cilj međunarodne zajednice prilikom osnivanja haškog tribunala.

"Bile kazne pravedne ili ne, haški je tribunal promijenio sliku međunarodnog humanitarnog prava", navodi "Delo" povodom presude Karadžiću.

"Možda je rezultat suđenja Karadžiću niži od očekivanja, a ako je to tako to je onda posljedica iluzije da će sve države u punoj mjeri surađivati s tribunalom. Izricanjem presude Karadžiću za genocid, ratne zločine i zločine protiv čovječnosti haški je tribunal pokazao svijetu da visok politički položaj nije jamstvo da će zločinci biti zaštićeni od progona", navodi u "Delu" Vili Einspieler.

>> Karadžić dobio 40 godina zatvora. Odvjetnik: Uložit će žalbu, razočaran je i začuđen

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 11

DU
Deleted user
12:31 25.03.2016.

Kakvu god da mu kaznu dali, ne samo njemu nego i ostalim čelnicima tzv. republike srpske, ostaje činjenica da su nagrađeni postojanjem te nakaradne države koja je nastala na genocidu i etničkom čišćenju - što vrijede doživotne ili višegodišnje kazne kada žrtve, u ovom slučaju Bošnjaci i Hrvati, ne mogu živjeti u svojim domovima i moraju gledati kako se agresor nagrađuje dobivanjem posebnog entiteta.

Avatar Pavel ic
Pavel ic
12:53 25.03.2016.

na ovoj osnovi se moze svasta izmjeniti pa tako i tepublika smrdska

ST
Stipeprof
13:26 25.03.2016.

Fridrih, pa i "Nezavisna Država Hrvatska" je počinila genocid. Znači li to da Hrvatska ne smije postojati? U čemu je razlika?