Tri različita suda promijenit će, čini se, slučaj Đakovština dok Paško Gašpar i ostali okrivljenici ne sjednu na optuženičku klupu. Spisi su se najprije selili s osječkog Županijskog suda na đakovački Općinski, a mogli bi se vratiti u Osijek. No, ovoga puta na Općinski sud.
Za svjedoke 700 sati
Premještaj bi, kako doznajemo, mogao zatražiti glavni državni odvjetnik Mladen Bajić, a o tome će onda odlučivati Vrhovni sud. Nedostatak sudaca, ali i raspravnih dvorana “kamen je spoticanja” za suđenje u Đakovu jer je riječ o velikom i zahtjevnom predmetu sa sedam okrivljenika. U istrazi je predloženo ispitivanje gotovo 1350 svjedoka! Samo činjenični opis kaznenog djela u optužnici se proteže na čak 28 stranica, a s obrazloženjem ih ima 50. Među svjedocima su, naime, svi oštećeni seljaci, a ostane li se na tom broju, suđenje bi moglo trajati oko 700 sati ili stotinjak radnih dana.
– Čuo sam da bi se predmet mogao vratiti u Osijek, ali to još nije službeno. No, to mi nije čudno. Đakovački sud ima devet sudaca, a i dvorane su male – kaže Marko Dumančić, branitelj P. Gašpara. Jedan od razloga takvoj odluci navodno je, doznajemo, i stav da će se tako postići i veća objektivnost u postupku.
U slučaju mlinarsko-pekarskog diva Đakovštine, država i kooperanti oštećeni su za oko 56 milijuna kuna. Žito i uljarice su samljevene, proizvodi su prodani na tržištu, a stanje u skladištu lažno je prikazano.
Pogrešno kazneno djelo
Događalo se to od siječnja 2009. do istog mjeseca 2010. Za to će, uz bivšeg člana Uprave Gašpara, odgovarati i rukovoditelj skladišta Ivan Vuksanović te tehnolozi Željko Perić i Marijan Bakula, zatim Martin Župan, gospodarska inspektorica Ana Lasić te Đakovština d.d. u stečaju. Tadašnji direktor Mijo Matić umro je lani u pritvoru u osječkom zatvoru. Optužnica je najprije teretila Gašpara i Vuksanovića za zlouporabu položaja i ovlasti, no osječki je Županijski sud spise vratio Državnom odvjetništvu na ispravak jer je smatrao kako se radi o pogrešnom kaznenom djelu. Imovinsku su korist, pojašnjeno je, pribavili istoj pravnoj osobi za koju su odgovorni, a ne nekoj drugoj ili sebi. Odlučeno je slijedom toga da im se sudi za zlouporabu u gospodarskom poslovanju, a Županijski se sud potom proglasio nenadležnim i “prebacio” postupak Đakovčanima.
Gašpar je “odležao” šest mjeseci u pritvoru. Zaposlio se u tvrtki Pan papir, na komercijalnim poslovima.
Slučaj Đakovština: Spisi se ipak vraćaju u Osijek?
Tisuće Hrvata čeka muka kad krenu prema Austriji. I to na 8 mjeseci! Evo što se događa od ponedjeljka
Radi se o “žili kucavici” za međunarodni promet iz Austrije u smjeru Njemačke, Italije, Slovenije i drugih zemalja u austrijskom susjedstvu, i obrnuto, ističu domaći mediji. Ali i Hrvatske, jer brojni iseljeni Hrvati koji žive na zapadnom dijelu Austrije, kao i oni iz Njemačke i Švicarske koriste upravo Tauern tunel, kada putuju u svoju domovinu.
Užas kod Delnica: Maloljetnicu zatočio u baraku, silovao je dva tjedna, a nije joj davao hranu i piće
Sumnja se da je mladić vezao maloljetnicu kako ne bi mogla pobjeći, a navodno joj je odbijao davati hranu i piće
Liječnik objašnjava što je to 'zimski penis': Evo kada biste se trebali zabrinuti
Hladnije vrijeme već je stiglo, a bit će još hladnije kako se budemo približavali prosincu. Liječnici upozoravaju da bi takve vremenske prilike, mogle imati neželjene posljedice na genitalije kod muškaraca…
Borba s kroničnom bolešću: Član žirija popularne emisije progovorio o dijagnozi koja mu je promijenila život
Studija otkrila neočekivane činjenice o čovjeku: Evo što nas doista dijeli na optimiste i pesimiste
Evo jednostavno rješenje nek policija ponudi nagradu od 10 000 kuna anonimnom kamiondžiji koji će reć kud su odvezli žito?