Kolumna

Slučaj Franak: Sada je vrijeme da se zaštiti država

Foto: Anto Magzan/Pixsell
Udruga Franak
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
švicarski franak
Foto: Tomislav Miletić/Pixsell
16.09.2015., Zagreb - Ispred Hrvatske narodne banke na Trgu hrvatskih velikana odrzan je prosvjed udruge Franak kojim traze ostavku guvernera Borisa Vujcica. Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL
28.09.2016.
u 21:05
Ucjenjivanje banaka oporezivanjem aktive rezultiralo bi, već su najavile, filijalizacijom
Pogledaj originalni članak

Kad pregovori završe pozicijom “lose-lose”, znači da su doživjeli fijasko. Ono što se dosad događalo sa slučajem Franak svrstalo bi se, prema teoriji igara, u “win-lose” situaciju; jedni su bili na dobitku, drugi na gubitku. Udruga Franak odradila je fantastičan posao za svoju interesnu skupinu, ali, nemojmo se zavaravati, i za sve potrošače; najviše njihovom “magarećom” upornošću prilagođavali su se zakoni koji uređuju odnose klijenata i banaka, ali i potpuno i nepovratno redefinirali ti odnosi. No, došao je trenutak da se stane na loptu. Zaštitili su se interesi slabije strane, no kolateralno i izuzećem socijalnih kriterija u konverziji i mnogih koji to nisu zaslužili sada je vrijeme da se zaštiti država. A ovaj interes svima nam je zajednički.

Odbijanje pregovora s bankama, što je pozicija Mosta u onim drugim pregovorima, za sastavljanje Vlade, možda stvarno u pozadini nema interes licitiranja pozicijama u njoj, nego zaštitu od krupnog kapitala. No, dobre želje stvarno bi mogle popločati put do pakla. Otvorimo karte: ucjenjivanje banaka oporezivanjem aktive rezultiralo bi, već su najavile, pretvaranjem hrvatskih podružnica u poslovnice – filijalizacijom i povlačenjem pogolemog kapitala iz Hrvatske, a veće troškove poslovanja sigurno ne bi zaboravile preliti na krajnje korisnike. Ni njima se, međutim, ne isplati ići na nož s državom jer ona nije samo zakonodavac, nego i dobar klijent koji otplaćuje svoje kredite i onda kad to 15% tržišta ne radi. Hrvatska puno riskira neizvjesnom pravnom pozicijom arbitraže, bila ona washingtonska ili bruxelleska. E, to se zove “lose-lose”. A uđe li se u pregovore, ako već nije, ministar financija Zdravko Marić ionako je jasno poručio da banke ne mogu računati ni na kakve isplate iz proračuna ili porezna popuštanja koja je nazvao “skliskim terenom”.

A poreznu presiju nad bankarskim kapitalom proriču i sami bankari u sklopu transformacije ekonomskog sustava pa bi mogla doći u nekom budućem globalnom paketu. Što će biti u našoj Pandorinoj kutiji, znat ćemo do kraja tjedna do kada će Marić odgovoriti Bruxellesu.     

>> Petrov se sastao s predstavnicima Udruge Franak: 'Ono što su oni predložili zaista ima smisla'

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.