PRIVATIZACIJA Mali dioničari vrbovečke mesne industrije traže reviziju njezine privatizacije i tvrde da su opljačkani za 12 milijuna njemačkih marakaHRABAK: TRIPUT SU NAS OPLJAČKALI

Slučaj PIK Vrbovec: Čovjeka koji je uništio PIK doveli Pankretić i Linić

Foto: import
Slučaj PIK Vrbovec: Čovjeka koji je uništio PIK doveli Pankretić i Linić
24.03.2006.
u 19:00
Pogledaj originalni članak

Iako se očekivalo da će afere u vezi s PIK-om Vrbovec prestati nakon što ga je preuzeo Agrokor, na pomolu je novi veliki skandal. Štoviše, otvara se slučaj još jedne velike privatizacijske pljačke o kojoj su dosad svi šutjeli. Mali dioničari PIK-a uzbunili su, naime, nedavno Ured predsjednika, Vladu, Državno odvjetništvo i Hrvatski fond za privatizaciju pismom u kojemu upozoravaju da su opljačkani za najmanje 12 milijuna tadašnjih njemačkih maraka.

Općinskom državnom odvjetništvu u Vrbovcu već su podnijeli i kaznene prijave protiv trojice bivših predsjednika uprave (Zlatka Stepančeka, Željka Blaževića i Bojana Bevca), o čemu je odlučio progovoriti Vedran Hrabak, bivši djelatnik PIK-a koji danas predstavlja već 324 mala dioničara, a njihov broj na potpisima iz dana u dan raste. Radnici PIK-a počeli su otkupljivati dionice tvrtke od 1993. godine. PIK je svaki mjesec s plaće skidao novac za dionice i trebao ga je uplaćivati Fondu za privatizaciju. Ja sam se, primjerice, dogovorio o otplati 292 dionice, a svaka je vrijedila sto maraka. Dionice je otplaćivalo oko 1400 radnika.

Gubitak stečenih prava
No, triput smo prevareni i opljačkani. Prvi put smo ozbiljno oštećeni poništenjem natječaja za privatizaciju u ožujku 1999. kad nam je Enver Moralić nudio otkup od 80 posto nominalne vrijednosti. Nizom nezakonitih postupaka uprava je tu ponudu odbacila. Drugi put to se dogodilo 2000. godine. Kasnije smo, naime, doznali da PIK od 20. veljače 2000. do 1. veljače 2001. nije uplaćivao novac oduzet od naše plaće za dionice, a od toga datuma prestali su nam oduzimati od plaće.

Tako nismo stekli uvjete za vlasništvo nad dionicama te smo izgubili stečena prava glasovanja malih dioničara u Skupštini. A nama nitko nikad ništa nije rekao niti smo o bilo čemu bili obaviješteni. Kako ne znamo gdje je završio naš novac, a meni su, recimo, zadnje godine skinuli 5400 kuna, podnijeli smo kaznenu prijavu te poslali pismo na sve relevantne adrese.

Meni je preko noći nestalo 9000 eura. No, najveću smo štetu pretrpjeli kad je Skupština PIK-a 10. svibnja 2002., nakon niza manipulacija i nezakonito provedenih postupaka, smanjila vrijednost dionice sa sto maraka na samo 14 lipa! Nečuvena pljačka otkriva Hrabak. Potpredsjednik Vlade Damir Polančec reagirao je prije dva tjedna. Iako ih nije primio, kako su tražili, pisanim je putem od Hrvatskog fonda za privatizaciju zatražio da se pozabavi PIK-om.

Šutnja zbog straha
Mi sad očekujemo reakciju vlasti i pravosuđa. Tražimo i ponovnu reviziju pretvorbe i privatizacije PIK-a jer je mogućnost revizije na državnoj razini pomaknuta do 30. rujna. Ne očekujemo da nas vrate za dioničare PIK-a ili da nas namiri Ivica Todorić, ali tražimo svoj novac, makar i u nekim drugim dionicama. Bilo bi i puno više potpisa, ali na ovo su se odlučili oni koji su uglavnom u mirovini jer više nemaju što izgubiti. Oni koji još rade u PIK-u boje se za svoj posao nastavlja Hrabak.

Mali dioničari pokrenuli su se kad su u listopadu prošle godine od direktora Dušana Tomaševića dobili potvrdu da danas njihova dionica nominalno iznosi sto kuna. To je bio znak za uzbunu. Nešto ranije policija je osumnjičila i bivšeg predsjednika uprave Bojana Bevca za niz pronevjera. Bevc je trenutačno pritvoren u zagrebačkom Remetincu nakon što je uhićen u Austriji. Policija ga je osumnjičila da je gospodarskim zloporabama oštetio PIK za gotovo 17 milijuna kuna. Bevc je osumnjičen da je novcem PIK-a plaćao rate kredita koje je podigao za svoju tvrtku Adria Menagement te da je PIK-ovo ribogojilište kod Sinja, vrijedno oko 5,5 milijuna kuna, nezakonito prodao za manje od 19 tisuća kuna.

U policiji kažu da je Bevc svjesno lažno prikazao da je PIK poslovao uspješno te da je na osnovi toga zaradio dodatnih više od 3,5 milijuna kuna. U PIK-u pak tvrde da je Bevcov krizni menadžment iza sebe ostavio dugove od oko 450 milijuna kuna. No, Bevc je imao i svoje političke zaštitnike. Postoje jasni dokazi da iza svega stoji bivši ministar poljoprivrede Božidar Pankretić koji je odlučivao kome će se PIK dati. On je stajao i iza dolaska Bevca. Pankretićeva žena ima sestru koja je udana za Mladena Tišljarca. On je stoga Pankretićev šogor koji je sa šogoricom u to vrijeme u New Yorku vodio tvrtku Dora Foods koju je osnovao PIK, a koja je 20 posto vlasnik tvrtke Adria Menagement kojoj je pak na čelu bio Bevc. Veza je stoga posve jasna.

Tu su i dokumenti koji pokazuju da je Pankretić preporučio Bevca, a da je sve blagoslovio tadašnji potpredsjednik Vlade Slavko Linić. Bevc je predstavljen kao spasilac, bio je u PIK-u od 2001. do 2004., a zapravo ga je dokraja uništio uvjerava nas Hrabak. Na kraju, bio bi zanimljiv odgovor na pitanje zašto je Bevc ubrzo nakon dolaska u PIK otjerao dvojicu svojih članova uprave, a riječ je o dvojici Danaca. Simptomatično je da je poslije toga sebi isplatio bonuse. Je li još netko od toga profitirao na račun malih dioničara? Odgovori bi mogli stići vrlo brzo.


Hrabak: Triput su nas opljačkali

1. Poništenje
Prvi put dioničari su oštećeni kad je u ožujku 1999. godine uprava odbila ponudu Envera Moralića koji je htio otkupiti dionice nudeći 80 posto nominalne vrijednosti.
2. Prijevara
Od 20. veljače 2000. do 1. veljače 2001. PIK nije uplaćivao novac oduzet od plaća za dionice. Tako radnici nisu stekli uvjete za vlasništvo nad dionicama.
3. Smanjenje
Najveću štetu dioničari su pretrpjeli kad je Skupština PIK-a 10. svibnja 2002. godine, nakon niza manipulacija, smanjila vrijednost dionice sa 100 DEM na samo 14 lipa!

Pogledajte na vecernji.hr