Zakon o plaćama

Službenicima sa srednjom spremom plaća bi rasla 14%, a šefovima 67%

Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
Službenicima sa srednjom spremom plaća bi rasla 14%, a šefovima 67%
30.12.2017.
u 14:21
Pomicanje za jedan stupanj u višim platnim razredima donosi 9% povišice, a u nižima samo jedan posto, sindikatu to nije pravedno
Pogledaj originalni članak

Za 40 godina rada u državnoj službi uspješni službenici ubuduće mogu računati na povećanje plaća od 14 do 67%, a ne 20% kako to predviđa sadašnji model nagrađivanja s 0,5 posto dodatka po godini staža!

Vlada je pokrenula pregovore sa sindikatima o novom zakonu o plaćama u državnoj upravi kojim će se službenici razvrstavati u 12 platnih razreda, te napredovati preko 12 platnih stupnjeva unutar svakog razreda. U višim su razredima rukovoditelji, u srednjima viši službenici, a u razredima od 1. do 5. niži.

Nisu svi jednako vrijedni

Vlada navodi da je prosječna razlika između stupnjeva unutar jednog razreda 2,5%, no Sindikat državnih službenika tvrdi da Vladin prijedlog nije pravedan jer razlika između dva stupnja u nižim platnim razredima iznosi 1-2%, a u višima doseže i 9%. Siniša Kuhar, tajnik sindikata, izračunao je da službenik sa SSS, dobije li ocjenu izuzetan (peticu) dvije godine zaredom, može očekivati 1-2% povišice, dok petica za više platne razrede donosi 9% povišice.

– Uspoređujemo li sadašnji sustav plaća u kojem službeniku plaća raste za 0,5% godišnje i predloženi platni sustav, onda to znači da bi se službeniku ocijenjenom ocjenom “uspješan” (3), razvrstanom u 2. stupanj 1. platnog razreda, nakon pet godina službe plaća po važećem modelu povećala 2,5%, a po novom modelu povećanje bi iznosilo samo 1% – navodi Kuhar.

Foto: Jurica Galoić/Pixsell
prosvjed
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
prosvjed
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
prosvjed
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
prosvjed
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
prosvjed
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
prosvjed
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
prosvjed
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
prosvjed
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
prosvjed

Zakon predviđa da samo 8% službenika može dobiti peticu, 17% četvorku a preostalih 75% trojku, dvojku ili jedinicu. Odlikašima iz 1. platnog razreda bi nakon 10 godina rada plaća porasla 9%, no šefovi iz 12. razreda već i za trojku dobivaju 17% više. Službeniku iz 1. razreda i 1. stupnja, koji bi cijelu službu dobivao trojku, plaća bi nakon 40 godina rada porasla 14%, dok bi trojka za više razrede povisila primanja 67%.

– Proizlazi da se uvećanje plaće službenicima s višom stručnom spremom financira odgodom i smanjenjem plaća službenika s nižom stručnom spremom – navode sindikalci te ističu strah zaposlenih da će kvota namijenjena iznadprosječnim službenicima biti rezervirana za rukovodeće službenike i one bliže “vatri”.

– Netko je valjda trebao napokon reći da ljudi nisu jednako vrijedni i da oni s nižom spremom ne zaslužuju isti rast plaće kao i oni s visokom – poručuje Kuhar.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 56

ST
stefj
18:10 30.12.2017.

ne znam zašto svi forsiraju tu uranilovku i podržavaju izjednačavanje plaća. Pa to je jedan od glavnih razloga zašto struka i sposobni odlaze...

LU
Lujo123
14:46 30.12.2017.

Eheeeeej VL - jesu li nas kranjci napali?

Avatar Becarina
Becarina
18:56 30.12.2017.

Ovo mi je najbolje do sada po njemackom modelu. Za trud nagrada i unaprijedjenje, uravnilovka je nepravedna poziva na lijenost, niko se ne trudi. Koji najbolje rade najbolje i napreduju, kvalitet umjesto kvantiteta.