rezanje plaća

'Smanjite saborskim zastupnicima plaću 10%, a ne onima koji rade'

Foto: Patrik Macek/Pixsell
'Smanjite saborskim zastupnicima plaću 10%, a ne onima koji rade'
11.12.2012.
u 13:59
Moje je mišljenje da tada idemo u jednu negativnu spiralu jer se bilo kakvim rezanjem plaća dolazi do smanjenja doprinosa, smatra Silvano Hrelja
Pogledaj originalni članak

Malo tko od saborskih zastupnika, bilo iz redova vladajućih ili oporbe, slaže se s potencijalnim ukidanjem posebnih dodataka na plaće uz smanjenje osnovice za obračun plaća koje je ministar financija Slavko Linić predložio ministrima kako bi se spasio rejting države. Većina ministara također se nije složila s tim prijedlogom kojim bi se smanjile plaće za 240 tisuća zaposlenika države. Potpredsjednica Sabora, SDP-ova Dragica Zgrebec jedna je od malobrojnih koja smatra da će se, ako  dođe do prekoračenja plaća u ovoj godini, morati ići i na smanjenje plaća.

– U proračunu su planirana godišnja sredstva za isplatu plaća po sadašnjim uvjetima. Ako dođe do prekoračenja plaća u ovoj godini, morat će se ići i na smanjenje plaća u smislu da ne možemo narušiti planirani deficit proračuna s obzirom na to  da Zakon o financijskoj odgovornosti koji je na snazi i koji je jedan od pregovaračkih mjerila zapravo kaže da se troškovi moraju smanjivati za jedan postotni poen u odnosu na rast BDP-a – objašnjava Zgrebec koja tvrdi da  rezanje plaća ne bi automatski dovelo do pada kreditnog rejtinga.

– Pad kreditnog rejtinga znači da će svi reprogrami kredita biti pod nepovoljnijim uvjetima, a s obzirom na to da smo već godinama u situaciji da ne otplaćujemo glavnicu nego samo vršimo reprogram, u zadnjih nekoliko godina imali smo problem i s plaćanjem kamata, zaista bi to bio velik problem za Hrvatsku – tvrdi potpredsjednica Sabora. Njen stranački kolega Marin Jurjević prvi put čuje za priču o smanjenju osnovice plaće, ali smatra da je to, osim ekonomske ili financijske, i politička odluka.

– Normalno da bi trebalo uzeti u obzir da su neke skupine postale ugrožene, a ne bi trebale biti ugrožene. Kad se govori o restrikcijama, za to sam da teret snose oni koji više imaju i da se ideja pravednosti tako pokuša realizirati. Govorim načelno, zaista ne znam detalje – kazao je Jurjević.

Predsjednik HSU-a Silvano Hrelja kazao je da se, koliko on zna, na razini vladajuće koalicije nikada nije govorilo o rezanju plaća.

– Moje je mišljenje da tada idemo u jednu negativnu spiralu jer se bilo kakvim rezanjem plaća dolazi do smanjenja doprinosa. S jedne strane štediš, a s druge strane se otvara još veća provalija. Ovo o čemu se sada razgovara sa sindikatom, to su božićnice, to su regresi, to je određeni manevarski prostor i izvan toga ne postoji ništa što ne bi štetno djelovalo – uvjeren je Hrelja.

Da rezanje plaća sasvim sigurno neće spasiti Hrvatsku "od bauljanja hrvatske Vlade" vjeruje HDSSB-ov Zoran Vinković.

– Predlažem da se u onom kvizu Milijunaš postavi nagradno pitanje koliko Hrvatska ima u stvarnosti poreza i da to treba biti pitanje za onih milijun kuna. Ne bi ni onaj mali Indijac iz onog filma Milijunaš odgovorio. Smanjite saborskim zastupnicima, ako hoćete, i 10 posto, ali onima koji rade bez obzira na to što imaju sigurnu plaću, ne možete svake godine sa svakom Vladom smanjivati prava – jasan je Vinković. HDZ-ov bivši ministar gospodarstva Đuro Popijač smatra da bi rezanje plaća bilo logična posljedica svega onoga što se činilo, odnosno što se nije činilo u godinu dana i dramatičnog pada gospodarskih aktivnosti i poreznih prihoda.

– Nema reformskih zahvata, nisu se uspjeli dogovoriti sa sindikatima i fali im novca u proračunu. Mislim da drugog izbora nema. Nema ni drugog očekivanja da mogu nešto drugo učiniti. Da mi je to prihvatljivo, naravno da nije. Ova je godina izgubljena u smislu pokretanja bilo kakvih gospodarskih aktivnosti i, naprotiv, vidimo da pada sve što ne bi smjelo pasti. Kad imate pad potrošnje, kad imate pad industrijske proizvodnje, kad imate generalno pad bruto društvenog proizvoda, očekivano da nemate očekivane prihode u proračunu i to je direktna posljedica svih negativnih kretanja u gospodarstvu. Imate 350 tisuća nezaposlenih i 40 tisuća više ljudi koji dobivaju naknadu s Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i sve je to pritisnulo na proračun – zaključuje Popijač.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

OB
-obrisani-
16:54 11.12.2012.

Svi saborski zastupnici dozvolili su rezanje plaća i prava radnicima, kako ne bi došlo do rezanja njihovih plaća. Glasniji su ponekada svjesni da od toga nema ništa. Za rezanje radnicima su svi složni. Tko da se suprostavi Mrsiću, Liniću, Milanoviću. Nitko. Oni su u suštini sirotinja, navikla na lagodan život, te ne će dozvoliti da se njima nešto uskrati. Demokratičnost je tada nepoznanica.

IS
istima
23:18 11.12.2012.

Ma kojih 10% ?!...... Kada saborski zastupnici i ministri smanje sebi plaće za 30%, tada ću povjerovati da se počelo ozbiljno razmišljati o izvlačenju Hrvatske iz gliba, a tada će i većina građana ove zemlje biti spremno dodatno podmetnuti leđa za ovu državu.

FI
fico1
15:40 11.12.2012.

Smanjit 50% i opetće imat previše koliko rade nevrijede ni 100 kn Imaju sve živo plaćeno, tko takve uvjete ima na poslu ko oni? nitko.. Odgovornost ? nikakva..