Umro bivši savjetnik dr. Tuđmana

Smiljko Sokol sukreirao je Ustav i stvarao prvo hrvatsko zakonodavstvo

Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
U 83. godini premiinuo Smiljko Sokol, bivši sudac Ustavnog suda RH
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
U 83. godini premiinuo Smiljko Sokol, bivši sudac Ustavnog suda RH
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
U 83. godini premiinuo Smiljko Sokol, bivši sudac Ustavnog suda RH
14.04.2023.
u 07:17
Sućut obitelji izrazili su premijer Andrej Plenković, šef Sabora Gordan Jandroković te dekan PF-a Ivan Koprić
Pogledaj originalni članak

Bivši predsjednik Ustavnog suda, jedan od koautora prvog hrvatskog Ustava, saborski zastupnik, ministar, posebni savjetnik za pravna pitanja prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana i dekan Pravnog fakulteta u Zagrebu, prof. dr. sc. Smiljko Sokol umro je u 83. godini.

Odgojio naraštaje pravnika

Profesor Sokol bio je drugi od dosadašnjih pet predsjednika Ustavnog suda, od 1999. do 2003. godine. Rođen je 25. studenoga 1940. u Zagrebu. U njegovoj biografiji na Ustavnom sudu zapisano je da je diplomirao na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1964. Na istom fakultetu stekao je znanstveni stupanj doktora pravnih znanosti iz područja ustavnog prava 1976. godine. Od 1965. radi na Pravnom fakultetu u Zagrebu, prvo kao asistent, pa docent, izvanredni i redoviti profesor te predstojnik Katedre za ustavno pravo. Od 1983. do 1985. bio je prodekan, a od 1989. do 1991. dekan Pravnog fakulteta u Zagrebu. Bio je jedan od stručnih autora i član Ustavne komisije Sabora RH i Ustavotvorne komisije Predsjedništva RH te svih njihovih radnih skupina za izradu prvog Ustava 1990. Od 1990. sudjelovao je na stručnom oblikovanju novog hrvatskog zakonodavstva u području javnog prava. Od 1992. do 1993. bio je ministar bez lisnice u Vladi RH, savjetnik predsjednika Republike za ustavnopravna pitanja (od 1993. do 1999.), zastupnik u Zastupničkom domu Hrvatskog državnog sabora od 1995. do 1999., te potpredsjednik Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Zastupničkog doma Hrvatskog državnog sabora.

Autor je osam knjiga iz područja ustavnog prava i političkih znanosti te više od 120 znanstvenih i stručnih radova. Bio je utemeljitelj Akademije pravnih znanosti Hrvatske, te član Société de legislation comparé iz Pariza, od 1985. godine. Bio je predavač i gost-predavač na više poslijediplomskih studija pravnih fakulteta u Zagrebu i Ljubljani i Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, te organizator, predavač i sudionik brojnih znanstvenih i stručnih domaćih i međunarodnih savjetovanja, seminara i drugih skupova. U mirovini je bio od 2011. godine.

Vijest o smrti prof. Sokola objavio je i dekan Pravnog fakulteta prof. dr. sc. Ivan Koprić na svom Facebook profilu, podsjećajući da je 30. ožujka umro još jedan vrsni profesor PF-a u Zagrebu prof. dr. sc Budislav Vukas, profesor međunarodnog privatnog prava.

"Hrvatska enciklopedija o njima donosi kratke zapise, dok ćemo ih se mi, njihovi studenti i kolege, sjećati po mnogim životnim situacijama, ispitima i smijehu, zgodama i nezgodama, javnim i privatnim izjavama, kao i znanstvenom, stručnom nastavnom i javnom radu. Izražavam još jednom sućut njihovim obiteljima, rodbini, prijateljima, kolegama i svima koji su ih voljeli, u ime Pravnog fakulteta i svoje osobno ime. Neka im je vječna slava i hvala. Počivali u miru.", objavio je prof. Koprić.

Internetsko izdanje Hrvatske enciklopedije navodi da su glavna djela Smiljka Sokola: "Država" (koautor, 1977), "Ustavno pravo i političke institucije: (SFRJ i komparativno)" (koautor, 1981.), "Organizacija vlasti: političke ideje, ustavni modeli, zbilja" (koautor, 1988), "Politička i ustavna povijest jakobinskog razdoblja francuske revolucije" (1989), "Ustavno pravo" (koautor, 1992).

Predsjednik Vlade Andrej Plenković je uputio sućut obitelji i naglasio da je Sokol sudjelovao u stvaranju najvažnijih zakonodavnih akata za Republiku Hrvatsku, te odgojio naraštaje hrvatskih pravnika. Uz to što je jedan od koautora prvog Ustava iz 1990., pisao je i izborni zakon za prve višestranačke izbore, te je devedesetih bio značajan njegov angažman u oblikovanju novog hrvatskog zakonodavstva u području javnog prava, istaknuo je Plenković.

Dobitnik brojnih priznanja

"Gospodin Smiljko Sokol ostavio je znanstveni, stručni i politički trag u hrvatskom društvu, a nemjerljiv je njegov doprinos u svim područjima djelovanja", naglasio je Plenković izražavajući duboko poštovanje. Sućut obitelji uputio je i predsjednik Sabora Gordan Jandroković: "Iza gospodina Sokola ostala je plodonosna pravna, znanstveno-nastavna, politička i publicistička karijera. Dao je velik doprinos stvaranju hrvatske države i izgradnje institucija obnašajući brojne odgovorne dužnosti", napisao je Jandroković. I on napominje da je jedan od autora tzv. krčkog nacrta Ustava. Podsjetio je i da je nositelj brojnih odlikovanja i priznanja poput Reda Danice Hrvatske s likom Ruđera Boškovića, Reda hrvatskog pletera, Reda hrvatskog trolista te Reda kneza Trpimira s ogrlicom i Danicom. Odlaskom profesora Sokola, Hrvatska je izgubila jednog od najznačajnijih ustavnopravnih stručnjaka", naglasio je Jandroković. 

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.