krizni specijal

Snalažljivi mogu i s jednom plaćom

Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
Tomislav Firic (1)
Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
Tomislav Firic (1)
Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
Tomislav Firic (1)
Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
Tomislav Firic (1)
26.10.2013.
u 13:07
Uz puno ideja i nešto odricanja, moguće je i u ovim teškim vremenima održati razinu rashoda u skladu s prihodima. Svakodnevno ćemo objavljivati priče kako se snalaze drugi i što savjetuju.
Pogledaj originalni članak

Zgrabili su pilu i čekić u ruke, kupili drvo i primili se posla. Osječani Tanja (35) i Tomislav (32) Firic gotovo su sav namještaj u kupaonici sami izradili.

– Nabavili smo jedino bakreni umivaonik na internetu za 500 kuna, čime smo isto uštedjeli. Ormarić je naših ruku djelo – govori Tomislav. Trebala im je i ostava pa su “skucali” drveni paravan i smjestili ga upravo u kupaonicu.

– Mjesta ima, a i izgleda vrlo dekorativno – opisuje on.

U stan su se uselili prije nekoliko godina. Kredit je za stan i automobil u švicarskim francima ubrzo podivljao, rata im je skočila za gotovo 2000 kuna. Novi namještaj koji im je nedostajao nisu si mogli priuštiti.

– U predsoblje smo stavili restauriranu šivaću mašinu koja nam služi kao stolić, a uz nju smo postavili veliko bakino zrcalo, staro više od stoljeća – otkrivaju naši sugovornici. Sami su ih i restaurirali.

Inače profesor hrvatskog jezika i književnosti, Tomislav je bez posla pa žive jedino od plaće supruge koja je liječnica. Novcem stoga moraju pažljivo raspolagati. Tomislav je pušiti prestao prije točno tri godine.

– Trošio sam kutiju cigareta na dan. Nije bilo lako, ali otkako sam se riješio te nezdrave navike, uštedimo gotovo 5500 kuna na godinu – računa. Kupili su si i bicikle. Uštedom na gorivu otplatili su ih, procjenjuju, za godinu dana.

– Živimo na kraju grada pa svaki odlazak do središta Osijeka stoji nas sigurno 15-ak kuna, a svaki dan nešto trebamo obaviti – govore.

Primili su se i motike pa su im prijatelji ustupili svoj dio vrta, gdje sade povrće, od tikvica i rajčica do salate i batata.

– Mjesečni nam je proračun za hranu 1500 do 2000 kuna. No, kada je sezona, praktički se jede iz vrta – kažu naši sugovornici. Prosječno 3000 kuna ostane im tako u novčaniku od lipnja do listopada. – Ništa nam nije teško, razvili smo zdrave navike, a i poslovi su to koji nas stvarno vesele – zaključuju Tanja i Tomislav.

>>Idućih dana svakodnevno na našem portalu čitajte novu priču o kućnoj štednji!

>>Oni su uspjeli srezati troškove! Evo kako izdržati do kraja mjeseca!

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.