japan

Smrtonosni tajfun ubio devet ljudi, 340 teško ranjeno

Foto: REUTERS
Foto: REUTERS
Foto: REUTERS
Foto: REUTERS
Foto: REUTERS
Foto: REUTERS
Foto: REUTERS
Foto: REUTERS
Foto: REUTERS
05.09.2018.
u 07:20
Područje Osake bilo je najteže pogođeno snažnom olujom što je rezultiralo velikim brojem oštećenih zgrada i krovova, polomljenog drveća, srušenih dizalica te oštećenih vozila
Pogledaj originalni članak

Snažan tajfun Jebi ubio je najmanje devet ljudi u zapadnom Japanu dok je njih oko 340 ranjeno, izvijestila je u srijedu državna televizija NHK.

Jebi, što na korejskom znači lasta, kratko je vrijeme bio supertajfun i najsnažnija oluja koja je u posljednjih 25 godina pogodila Japan. To je posljednja od vremenskih nepogoda koje su ovog ljeta pogodile tu zemlju, nakon snažnih kiša, klizišta, poplava i toplinskog vala koji je odnio stotine života.

Tajfun, čiji su snažni vjetrovi na mahove mjestimično dosezali gotovo 220 kilometara na sat, oštetio je velik broj imovine, uključujući i zračnu luku Kansai u Osaki koja će u srijedu ostati zatvorena.

Područje Osake bilo je najteže pogođeno snažnom olujom što je rezultiralo velikim brojem oštećenih zgrada i krovova, polomljenog drveća, srušenih dizalica te oštećenih vozila.

Zračna luka Kansai, koja je izgrađena na umjetnom otoku, bila je poplavljena i zatvorena, a u njoj je ostalo tri tisuće putnika i nekoliko stotina zaposlenih jer je u most koji ju povezuje s kopnom udario tanker. 

Putnici su, prema izjavama danim NHK televiziji, proveli noć na terminalima, bez struje ili klimatizacije.

U srijedu ujutro zrakoplovni su ih dužnosnici brzim brodovima počeli prevoziti do obližnje zračne luke Kobe, budući da se zračna luka Kansai nije mogla ponovno otvoriti.

Više od milijun domaćinstava bilo je u Osaki i okolnim područjima bez struje, a otkazan je i velik broj letova te nekoliko željezničkih linija.

>> Pogledajte kako je izgledalo rušenje viadukta u Genovi

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

TM
trade_mark
09:59 05.09.2018.

nama treba jedan takav tajfun, da nas sravni sa zemljom i da se resetiramo. kod nas u HR treba krenut sve ispočetka, cijeli evolucijski postupak prirodnog odabira od amebe do majmuna. možda bi onda uspjeli napraviti i taj nikad ostvareni veliki iskorak od majmuna do čovjeka pa bi se konačno civilizirali i više ne bi glasali za hadeze i esdepe.