Broj o deset tisuća radikalnih islamista koji se spominje u nedavnom izvješću Hrvatske obavještajne agencije (SOA) ne odnosi se na BiH, nego na širi jugoistok Europe, objavila je u utorak bosanskohercegovačka Obavještajno-sigurnosna agencije BiH (OSA).
Taj sporni podatak, na koji su vlasti u BiH ljutito reagirale misleći da se navedena brojka odnosi samo na tu zemlju, razjasnili su na sastanku u Sarajevu ravnatelji hrvatske i bosanskohercegovačke obavještajne agencije Danijel Markić i Osman Mehmedagić.
Na sastanku je razjašnjeno kako se broj pristaša radikalnog islama spomenut u izvješću hrvatske Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) nije odnosio na BiH, nego na širu jugoistočnu regiju, navodi se u priopćenju.
Markić i Mehmedagić su iza zatvorenih vrata u Sarajevu razgovarali o aktualnoj sigurnosnoj situaciji u regiji s naglaskom na borbi protiv terorizma, o organiziranom kriminalu i jačanju obavještajnih potencijala.
Zaključili su da je suradnja SOA-e i OSA-e "vrlo produktivna, otvorena i intenzivna na svim poljima", stoji u priopćenju.
Ravnatelji agencija također su rekli da se treba jače angažirati u povezivanju regije u borbi protiv terorizma što uključuje i potrebu za nastavkom dobre bilateralne suradnje sa SOA-om, stoji u priopćenju OSA-e.
Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić ranije je rekao da su čelnici obavještajnih agencija BiH i Hrvatske također zaključili su da nije bilo nezakonitog prisluškivanja hrvatskih političara i gospodarstvenika, a sve drugo nazvao je medijskim podmetanjem.
Hrvatski tjednik Nacional nedavno je objavio je dokumente o prisluškivanju hrvatskih gospodarstvenika i dužnosnika navodeći da je OSA duže vremena nelegalno provodila mjere praćenja i prisluškivanja.
U tjedniku tvrde da su temeljem uvida u više tajnih izvještaja OSA-e došli do dokaza da ta služba "vodi specijalni rat protiv Hrvatske, hrvatskog premijera Andreja Plenkovića i vanjske politike hrvatske vlade, ali i hrvatskog naroda u BiH".
"Nema nikakve obavještajne afere i sve službe rade u okviru zakona", rekao je Mektić novinarima nakon sastanka.
Dogovorili su se da to nije govno nego da se pas posro