Svi zainteresirani mogu u Haradheereu, 400 km sjeveroistočno od Mogadishua, ući u piratski posao, "biti na računu" kako se u 17. i 18. stoljeću govorilo na Karibima. Svaka investicija je dobrodošla, može se investirati samog sebe (tj. fizički sudjelovati u otimanju brodova), investirati oružje, sredstva, brodove... Burza je otvorena 24 sata na dan.
Bivši pirati koji se piratstvom obogatio, Mohammed, kaže:
- Prije četiri mjeseca, tijekom monsunskih kiša, odlučili smo osnovati ovu burzu. Počeli smo sa 15 "pomorskih tvrtki", a sad ih imamo 72. Od njih ih je dosad deset bilo uspješno u otimanju brodova. Dionice su dostupne svima i svatko može uzeti udio, ili osobno na pučini ili na kopnu dajući gotovinu, oružje ili druge korisne stvari... Učinili smo piratstvo aktivnošću cijele zajednice. Otkupnina se zadnjih mjeseci povećala sa dva do tri na četiri i više milijuna dolara, zbog većeg broja dioničara i povećanog rizika. Neka nas samo protupiratske mornarice i dalje traže. Mi nemamo briga jer naše načelo u poslu je "uspij ili umri".
Tipična dioničarka je 22-godišnja Sahra Ibrahim, koja je na burzi čekala svoj udio od otkupnine španjolskog tunolovca.
- Čekam svoj dio nakon što sam uložila raketni bacač granata koji sam dobila od bivšeg muža kao alimentaciju. Imala sam sreće. Zaradila sam 75.000 dolara za samo 38 dana otkad sam se učlanila u tvrtku.
Među onima koji su uložili sebe u piratski pothvat je i Abdirahman Ali, koji je do prije tri mjeseca bio srednjoškolac u Mogadishuu dok njegova obitelj nije pobjegla od tamošnjih borbi, a sad drži stražu na zarobljenoj tajlandskoj ribarici usidrenoj blizu obale.
- Prvo sam htio napustiti zemlju i emigrirati, ali sam se sjetio svojih pokojnih školskih kolega koji su poginuli na moru pokušavajući doći do Italije. Zato sam odabrao ovu opciju; to je bolje od smrti u pustinji ili pogibije pod minobacačkom vatrom u Mogadishuu.
Ma nisu to nikakvi gusari, to su obicni ribari koji ma ste bacanjem radioaktivnih materijala u more zagadili ribu.. sad su prisiljeni ovo da rade, jer od necega ipak moraju prehranjivati porodicu... Somalici jednostavno naplacivaju vinjetu bas kao sto i meni Slovenci naplate za ono malo kilometara ceste..