Jesu li na Babinoj gori likvidirani polaznici domobranske podoficirske škole iz Karlovca nakon 2. svjetskog rata ili nisu? Ako jesu, koliko ih je smaknuto?
Prijeporne smrti i životi
Ta pitanja iz prošlosti koja i dalje opterećuju karlovačku sadašnjost ponovno su postala aktualna nakon što je ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko najavio procesuiranje ratnih zločina. Hrvatsko društvo političkih zatvorenika – Podružnica Karlovac, na čijem je čelu Mladen Šomek, inicirala je postavljanje spomen-obilježja na Babinoj gori. Mnogi vjeruju da su ondje partizani smaknuli 400 do 600 kadeta.
– Koliko ih je točno likvidirano ne znamo, ali po izjavama svjedoka radi se o cijela četiri razreda gimnazije. Krajem rata odvezeni su u Zagreb. Jedan dio je potom upućen na Lasinjski Sjeničak, a drugi na Babinu goru. Svi su stradali osim jednog Karlovčanina koji se uspio na vrijeme odvojiti od kolega – kaže Šomek.
Dodaje da je policija pronašla ostatke 60 osoba na mjestu gdje se nalazi spomen obilježje, ali da to ne znači da je toliko ubijenih, jer se ostali grobovi mogu nalaziti skriveni pod zemljom na ostalim lokacijama na Babinoj gori. Odbacuje stav da se na Babinoj Gori nisu izvodile egzekucije polaznika domobranske podoficirske škole koji zastupa bivši, a danas počasni predsjednik Saveza antifašista i antifašističkih boraca Karlovačke županije Martin Jendrašic.
– Kadetima se ništa nije dogodilo, što potvrđuju izvodi iz matičnih knjiga. Prvi od tih kadeta je umro 1956. godine. Šomek se bavi falsificiranjem zločina. To radi samo da bi od nas antifašista napravio idiote – tvrdi Jendrašic, koji je ratovao u 32. zagorsko-podravskoj diviziji.
Gdje su žrtve ustaša?
Nastavlja da je jedan od “ubijenih” kadeta kasnije postao ravnateljem krapinske gimnazije. Osvrće se i na optužbe protiv Josipa Manolića, Josipa Boljkovca i Rade Bulata.
– Ne znam za prvu dvojicu, ali sam svjedočio kako Rade Bulat humano postupa sa zarobljenikom, pripadnikom Crne legije. Ogorčen sam nastalom kampanjom. Sve me to jako živcira. Bio sam borac u 2. svjetskom i u Domovinskom ratu i nikada nikome nisam učinio ništa nažao. Sada ispada da su partizani zatrpali sve jame, a gdje su ustaše sklanjali tijela svojih žrtava?! Jesu li ih slali na nebo?! – pita se Jendrašic.
Nove ekshumacije
Uskoro bi se trebala obaviti i ekshumacija masovne grobnice žrtava koja se nalazi u šumi Kozjača nedaleko od Karlovca. Tako bi se u Karlovačkoj županiji nastavio proces potrage za ostacima ubijenih u masovnim likvidacijama nakon 2. svjetskog rata.
– Nakon iskapanja na Petrovoj i Babinoj gori Županijsko državno odvjetništvo dalo je prijedlog za pokretanje istražnih radnji vezanih za masovnu grobnicu na području Kozjače. Taj slučaj sada je u ingerenciji suda – rekla je Gordana Križanić, županijska državna odvjetnica.
U dosadašnjem postupku vezanom za likvidacije u komunizmu, najviše problema bilo je jer nitko od ispitanih svjedoka nije neposredni očevidac smaknuća. Na posljednjim iskapanjima na Babinoj gori pronađeni su dijelovi odjeće koji upućuju da se tamo nalaze tijela pripadnika njemačke mornarice. To je dodatno zakompliciralo istragu, jer se u početku vjerovalo da se tamo nalaze tijela pripadnika kadetske domobranske škole.
Problem istražiteljima su i velike cijene ovih postupaka koji često traju danima, a angažiraju velik broj stručnjaka
U Hrvatskoj kao i u B i E nikada se nisu vratili kuci koi su videni da su se predali sta je bilo sa njima sam sam iskusio partizansko divljastvo izlobu