S obzirom da su u tijeku upisi djece u predškolske sustave, Sindikat obrazovanja medije i kulture (SOMK) uputio je zahtjev za poštivanjem Državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja, a posebno su naglasili da se one trebaju poštivati u pogledu omjera broja djece i odgojitelja jer se oni, govore, trenutno ne poštuju.
- Kako bi realizirali sve zahtjeve kurikuluma i odgojno-obrazovnog rada, odgojitelji u ovakvim uvjetima rade na granici znanstvene fantastike, govore.
SOMK već godinama ukazuje na probleme vezane uz nepoštivanje Državnog pedagoškog standarda, a poražavajuće rezultate pokazalo je i opsežno nacionalno istraživanje o uvjetima rada dječjih vrtića u Hrvatskoj tokom 2019. godine, govore.
- Rezultati su pokazali da je u čak 4 od 6 dimenzija stanje u dječjim vrtićima značajno lošije od javnog sektora u cjelini. Primjerice, zaposleni u dječjim vrtićima, a posebno stručnjaci, znatno su izloženiji rizicima iz fizičke okoline poput buke, bolnih i zamornih položaja i sl. Stoga ne čudi da zaposleni u dječjim vrtićima iskazuju dvostruko više zdravstvenih problema, njih 49% iskazalo je da posao negativno utječe na njihovo zdravlje, a više od polovice ispitanika ne smatra da će takav posao moći raditi ni do svoje 60 godine, govore.
- Puno je dobroga u ranom i predškolskom odgoju, na puno toga možemo biti ponosni. Želimo razvijati partnerstvo i socijalni dijalog, ali i iznaći optimalna rješenja za sve zaposlene u dječjim vrtićima. Ustrajemo u zahtjevima za bolje uvjete rada svih zaposlenih u predškolskim ustanovama jer to nije luksuz već potreba i pravo radnika na rad u humanim uvjetima, na radni vijek po mjeri čovjeka, i pravo na rad bez straha i mobinga, kažu.
Jandroković raspravljao s robotom: 'Povrijeđen je poslovnik, ovo stvarno nije u redu'