Nakon žestokih borbi u kojima je poginulo najmanje 500 ljudi, režimske snage odane Basharu Al-Assadu povukle su se jučer iz Palmire, drevnog grada pod zaštitom UNESCO-a, a stanovništvo koje nije uspjelo pobjeći iz grada ostavile su na milost i nemilost krvoločnim pripadnicima ISIL-a.
Naime, odmah nakon ulaska u grad borci ISIL-a nemilosrdno su počeli s likvidacijom preostalog stanovništva. Palmira je, grad kojem se divio cijeli, kazao je jedan od izbjeglih stanovnika tog grada koji je uspio stići do Homsa, danas je grad krvi i dima. Palmire je strateški važna za Islamsku državu jer joj otvara put prema velikoj sirijskoj pustinji, koja graniči s iračkom pokrajinom A-Anbar koju je Islamska država velikim dijelom već zauzela, a usto je putovima povezana s gradovima Homsom i prijestolnicom Damaskom.
ISIL je pod svoju kontrolu stavio više od 50 posto sirijskog teritorija. U strahu da Palmira ne doživi sudbinu Mosula u Iraku, prije povlačenja sirijske vojske iz tog grada na stotine statua premješteno je na sigurnu lokaciju kako ih se ne bi dočepali ekstremisti ISIL-a, koji bi ih ili uništili ili prodali.
UNESCO s razlogom strahuje da će Islamska država uništiti taj povijesni grad jer poznato je kako njima ništa nije sveto. Nedavno je kalif Islamske države Abu Baker Al-Bagdadi izjavio da će ISIL, kad njegovi vojnici uđu u najveće muslimansko svetište, u grad Meku, “uništiti i grob proroka Muhameda, koji je stup islamske vjere”.
Vjeruje se da onaj tko jednom posjeti Prorokov grob ide u raj. Za Islamsku je državu i posjećivanje groba proroka Muhameda zabluda i grijeh.
Palmira u Siriji oaza je s ruševinama antičkog grada na prostoru današnjeg naselja Tadmur 215 km sjeveroistočno od Damaska. Palmira je dugo bila i ključni grad za karavane koje su prelazile preko sirijske pustinje, a poznat je i kao Djeva pustinje.
– Palmira je izvanredno mjesto s liste svjetskog naslijeđa i svako uništenje Palmire ne bi bio samo ratni zločin već i ogroman gubitak za čovječanstvo. Ona je kolijevka civilizacije i pripada cijelom čovječanstvu – kazala je predsjednica UNESCO-a Irina Bokova.
kakva kultura sada hassane !...toliko ljudi izgubili zivote zbog asada basara