Među dokumentima i razgovorima koje je presrela, prisluškivala, zadržala i analizirala američka obavještajna služba NSA, u devet desetina slučajeva riječ je o komunikaciji običnih korisnika interneta koji nikada nisu ni bili cilj nadzora. Unatoč svemu, njihovi podaci, dokumenti koje su slali putem e-maila ili snimke telefonskih razgovora bez ikakve se zadrške čuvaju u arhivima obavještajne službe.
Intimne fotografije
Pokazala je to četveromjesečna istraga američkog lista The Washington Post kojemu je najpoznatiji američki zviždač Edward Snowden ustupio dokumente o obavještajnoj obradi koju je NSA provodio od 2009. do 2012. godine, za prvog mandata američkog predsjednika Obame. Prema 22 tisuće izvještaja o nadzoru u koje je The Washington Post imao uvid, ukupno je prisluškivano i presretnuto više od 160 tisuća telefonskih razgovora, e-mailova, razgovora u chat-sobama, poruka i natpisa na društvenim mrežama koje se vežu uz oko 11.400 korisnika. Od ovog broja njih 89 posto nikada nije bilo cilj nadzora niti oni zanimaju obavještajne službe, no bez obzira na to, njihovi razgovori, datoteke koje su slali i statusi koje su pisali na Facebooku pomno su analizirani i arhivirani. Riječ je o ljudima koji su “kolateralne žrtve” nadzora, a dovoljno je bilo da se netko od njih nađe u javnoj internetskoj chat-sobi zajedno s nekim od sumnjivaca kako bi dospjeli u obradu. Prikupljeni i sačuvani materijal doista je šarolik. Često intimni, arhivirani podaci koji se sada nalaze na serverima NSA nemaju veze s terorizmom, nego je nerijetko riječ o ljubavnim pričama i prekidima, tajnim ljubavnim vezama, psihičkim krizama, političkim ili religioznim raspravama. Tu je i velik broj fotografija na kojima muškarci pokazuju intimne dijelove tijela, fotografija djece u kadi, žena u donjem rublju... Sve je to uredno katalogizirano i pohranjeno.
Uhićeni teroristi
Istini za volju, nadzor koji je provodio NSA u tom razdoblju urodio je i nekim pozitivnim rezultatima. Njime su locirani i obuhvaćeni teroristi poput Muhameda Tahira Shahizada, Al Qa’idina izrađivača bombi, te Umara Pateka, jednog od organizatora bombaškog napada na Baliju iz 2002. godine. Nadzor terorista nije sporan, baš kao što nije sporan ni slučaj da netko slučajno bude obuhvaćen prisluškivanjem dođe li u kontakt sa sumnjivcem. Problem je u tome da je NSA analizirao i pohranio podatke te intimne dokumente ljudi koji s terorizmom nemaju nikakve veze.
>> I Hrvatska je s NSA sklopila tajni dogovor o nadzoru komunikacija optičkim kabelima