Valentina 
Wiesner Mijić

Splitsku banku četvrti brak briše s lica zemlje

Foto: Zeljko Lukunić/PIXSELL
Splitska banka
Foto: Ivo Čagalj/PIXSELL
Splitska banka
Foto: Ivo Čagalj/PIXSELL
Splitska banka
Foto: Ivo Čagalj/PIXSELL
Splitska banka
VL
Autor
Valentina 
Wiesner Mijić
22.12.2016.
u 07:45
Pitanje je možemo li OTP, kupca Splitske banke, gledati izvan konteksta INA – MOL
Pogledaj originalni članak

Gotovo je sigurno – Splitska banka broji posljednje dane svoga postojanja. Novi brak, četvrti po redu, za tu je mladu sudbonosan.

Nakon što je promijenila već tri partnera, u financijskoj su je javnosti znali počastiti i manje pristojnim atributom, no gotovo je nevjerojatno da je, uz tolike promjene vlasnika, strategija i nedostatke strategija, dosad uopće i mogla funkcionirati kao bitan faktor na bankarskom tržištu.

A to ne samo da je bila nego je, nakon prodaje francuskom Société Généraleu za milijardu eura, postala i najpreplaćenija banka na domaćem tržištu. U novim okolnostima u kojima banke posluju, Francuzi zasigurno nisu postigli tu cijenu. Ne zna se koliko su dobili.

A koliko vrijedi novom “udomitelju” govori i strategija “integracije” koja znači: neće joj zadržati ni ime. Hladnokrvni menadžeri na to vjerojatno ne bi ni trepnuli. Racionalizacija, rezovi, restrukturiranje... novi su “in” pojmovi u financijskim institucijama.

No, u ovoj križaljci postoje i klijenti koji najčešće nisu baš toliko racionalni i hladnokrvni da bi ih gašenje identiteta jedne dugovječne institucije ostavilo bez reakcije. A to nije nebitno, čak i da nije posrijedi vlasnik koji je involviran s “državnim neprijateljem broj jedan” – mađarskim MOL-om.

Hrvatska bi, kao članica EU, tom kupoprodajom trebala potvrditi tezu da novac nema boju i da za fluktuaciju kapitala u Hrvatskoj nema prepreka. Tako bi se, kao mlađa članica EU, pokazala politički zrelijom od susjedne Slovenije koja se, primjerice, rukama i nogama bori protiv povećanja udjela Adris grupe i Croatije osiguranja u svojim osiguravajućim tvrtkama.

Znači li to da oni bolje štite svoje nacionalne interese, držeći čvrsto šapu na financijskoj imovini u vlasništvu države ili nisu do kraja prihvatili značenje europskog slobodnog tržišta? Teško pitanje. Sad se postavlja i nama.

Možemo li OTP gledati izvan konteksta INA – MOL, isključivo kao financijsku instituciju koja donosi još kapitala u Hrvatsku? Odgovor ćemo uskoro dobiti – kad stigne HNB-ova potvrda ili odbijenica.

>> Societe Generale prodaje Splitsku banku OTP-u - čeka se samo odobrenje regulatora

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

DU
Deleted user
09:12 22.12.2016.

Svaki kapital ima razne boje pa i nacionalnu! To što pričaju da nema je čista floskula! Nemamo vremena za argumentaciju, sve mi se čini toliko očito da mi se niti nada argumentirati!