Valentina 
Wiesner Mijić

Splitsku banku četvrti brak briše s lica zemlje

Foto: Zeljko Lukunić/PIXSELL
Splitska banka
Foto: Ivo Čagalj/PIXSELL
Splitska banka
Foto: Ivo Čagalj/PIXSELL
Splitska banka
Foto: Ivo Čagalj/PIXSELL
Splitska banka
VL
Autor
Valentina 
Wiesner Mijić
22.12.2016.
u 07:45
Pitanje je možemo li OTP, kupca Splitske banke, gledati izvan konteksta INA – MOL
Pogledaj originalni članak

Gotovo je sigurno – Splitska banka broji posljednje dane svoga postojanja. Novi brak, četvrti po redu, za tu je mladu sudbonosan.

Nakon što je promijenila već tri partnera, u financijskoj su je javnosti znali počastiti i manje pristojnim atributom, no gotovo je nevjerojatno da je, uz tolike promjene vlasnika, strategija i nedostatke strategija, dosad uopće i mogla funkcionirati kao bitan faktor na bankarskom tržištu.

A to ne samo da je bila nego je, nakon prodaje francuskom Société Généraleu za milijardu eura, postala i najpreplaćenija banka na domaćem tržištu. U novim okolnostima u kojima banke posluju, Francuzi zasigurno nisu postigli tu cijenu. Ne zna se koliko su dobili.

A koliko vrijedi novom “udomitelju” govori i strategija “integracije” koja znači: neće joj zadržati ni ime. Hladnokrvni menadžeri na to vjerojatno ne bi ni trepnuli. Racionalizacija, rezovi, restrukturiranje... novi su “in” pojmovi u financijskim institucijama.

No, u ovoj križaljci postoje i klijenti koji najčešće nisu baš toliko racionalni i hladnokrvni da bi ih gašenje identiteta jedne dugovječne institucije ostavilo bez reakcije. A to nije nebitno, čak i da nije posrijedi vlasnik koji je involviran s “državnim neprijateljem broj jedan” – mađarskim MOL-om.

Hrvatska bi, kao članica EU, tom kupoprodajom trebala potvrditi tezu da novac nema boju i da za fluktuaciju kapitala u Hrvatskoj nema prepreka. Tako bi se, kao mlađa članica EU, pokazala politički zrelijom od susjedne Slovenije koja se, primjerice, rukama i nogama bori protiv povećanja udjela Adris grupe i Croatije osiguranja u svojim osiguravajućim tvrtkama.

Znači li to da oni bolje štite svoje nacionalne interese, držeći čvrsto šapu na financijskoj imovini u vlasništvu države ili nisu do kraja prihvatili značenje europskog slobodnog tržišta? Teško pitanje. Sad se postavlja i nama.

Možemo li OTP gledati izvan konteksta INA – MOL, isključivo kao financijsku instituciju koja donosi još kapitala u Hrvatsku? Odgovor ćemo uskoro dobiti – kad stigne HNB-ova potvrda ili odbijenica.

>> Societe Generale prodaje Splitsku banku OTP-u - čeka se samo odobrenje regulatora

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

DU
Deleted user
09:12 22.12.2016.

Svaki kapital ima razne boje pa i nacionalnu! To što pričaju da nema je čista floskula! Nemamo vremena za argumentaciju, sve mi se čini toliko očito da mi se niti nada argumentirati!