Među europske gradove koji su na sličan način pokazali zahvalnost darivateljima tijela za znanstvene i nastavne svrhe uskoro će se postavljanjem jedinstvenog spomen-obilježja uvrstiti i Rijeka. Na spomeniku uz središnji križ na glavnom gradskom groblju Drenovi bit će uklesana imena i prezimena osoba koje su donirale tijelo i posebna zahvala riječkog Medicinskog fakulteta čiji je Zavod za anatomiju potaknuo gradnju obilježja.
Prvi uvjet punoljetnost
– U sklopu studija medicine i ostalih sveučilišnih i stručnih studija nužno je da naši studenti anatomiju uče na ljudskom tijelu, a ne samo iz anatomskih atlasa, a kako bi osigurali dovoljno tijela za učenje i studentima i liječnicima koji sve više imaju potrebu za kontinuiranim stjecanjem i usavršavanjem znanja, Medicinski fakultet krenuo je s programom doniranja tijela – objašnjava prof. dr. Dragica Bobinac, pročelnica Zavoda za anatomiju.
Mnogi ljudi, dodaje, i ne znaju da postoji mogućnost da Zavodu daruju svoje tijelo nakon smrti jer se o tome malo govori i piše. Oni koji se odluče na takav čin, a moraju biti punoljetni, potpisuju izjavu o doniranju kako je određeno zakonom, a njihovo tijelo se na poseban način konzervira kako bi bilo otporno i podesno za učenje. Nakon godinu dana tijelo se spaljuje i sahranjuje na gradskom groblju na teret Medicinskog fakulteta.
Donirano 17 tijela
U posljednje tri godine Zavodu za anatomiju donirano je 17 tijela, a oko 100 osoba potpisalo je izjavu o darivanju tijela nakon smrti uz suglasnost svojih obitelji. Riječ je o običnim ljudima koji su za tu mogućnost čuli ili negdje o tome pročitali. Upravo da bi im se zahvalilo i odala im se posebna počast jer su dali doprinos kvalitetnoj edukaciji, radu i u konačnici znanstvenim postignućima u medicini, da bi se mogla zapaliti svijeća i položiti cvijeće, potaknuli smo gradnju obilježja, to je naše hvala – kaže prof. dr. Bobinac.
Za gradnju spomen-obilježja potrebnih 60 tisuća kuna osigurali su Medicinski fakultet, Grad Rijeka i KD Kozala.