U siječnju ove godine hrvatske su tvrtke izvezle za četvrtinu ili 1,5 milijardi kuna više robe nego što je bila vrijednost mjesečnog izvoza u istom mjesecu prošle godine. Apsolutni je to rekord, iza kojega ne stoji izvoz broda koji se godinama gradio u nekom od škverova, nego su tvrtke našle načina da probiju tržište SAD-a i Rusije te pojačaju izvoz u susjednu BiH. Industrija također drži solidan tempo, i ne bude li neočekivanih potresa, rast potražnje za hrvatskim proizvodima trebao bi se vidjeti i kroz povećano zapošljavanje! Privatni je sektor prošao devet krugova pakla, probija se i traži poslove na sve strane a da u tome ima malu ili nikakvu podršku politike.
Državni i javni sektor sporo se mijenjaju, porezi su nešto sitno smanjeni, no i dalje su preveliki i ne daju poduzetnicima priliku da drže korak s drugima.
Ministar financija Zdravko Marić uputio se u London kako bi prikupio novac kojim će otplatiti dug zbog kojeg je prije pet godina jedan od njegovih prethodnika potegnuo čak do Amerike. Za dugove koji u travnju stižu na naplatu plaćali smo sve ovo vrijeme 6,75 posto godišnje kamate, a jedini pomak koji se dogodio u tih pet godina je to da će ga, bude li sreće, Marić zamijeniti novim, upola jeftinijim kamatama.
Glavnica ostaje i zbog nje će, tko zna u kakvom okruženju, neki novi ministar opet na “road show”. Bez obzira na to što se Europa nalazi u razdoblju jeftinog novca, ukupne obveze za kamate ne padaju, a Hrvatska će sve do 2024. godine plaćati više od 6 posto kamate na silne milijarde duga kojima smo prijašnjih godina financirali javnu potrošnju. Tek su zadnje dvije inozemne obveznice, ona iz 2014. i 2015., prodane uz prinos niži od 4 posto (3,87 i 3%), a slično bismo se trebali zadužiti i ovaj put.
No, to jeftinije zaduženje niti je domaća zasluga niti je uspjeh – jer prvi naši susjedi plaćaju manje. Politička nestabilnost prisutna od predzadnjih izbora, srećom, nije blokirala privatni sektor, no propuštene prilike vraćaju se i najmanjoj tvrtki kroz cijenu novca kojom financira rast i razvoj.
pa kako će se hraniti uhljebi ako se ukinu nameti?!