Hoće li Hrvatska prihvatiti Globalni sporazum za sigurne, uredne i regularne migracije u čijoj je izradi aktivno sudjelovala? Riječ je o sveobuhvatnom dokumentu Ujedinjenih naroda i on nije pravno obvezujući za države članice, a donosi niz preporuka i instrumenata koje svaka država može – ali i ne mora – primijeniti i uvrstiti u svoje zakonodavstvo.
Rok 10. prosinca
No iako je riječ o pravno neobvezujućem dokumentu, koji sve odluke koje se tiču migracijske politike – između ostalog i onu koliko će migranata primiti na svoje tlo – potpuno prepušta suverenim državama, u posljednje vrijeme izaziva kontroverze raznim tumačenjima, poput onoga da bi po njemu Hrvatska trebala primiti mnogo – a govori se o milijunima – migranata. Istodobno, potpisuju se peticije protiv Globalnog sporazuma, a pojačava se i politički pritisak na predsjednicu i Vladu da od njega odustanu.
Kritike su se pojačale i nakon što su neke države, poput SAD-a, Mađarske pa sad i Austrije, najavile da ga neće prihvatiti. Vrlo je lako moguće da Globalni sporazum u domaćoj politici postane nova Istanbulska konvencija.
Sadržaj Sporazuma usuglašen je na Općoj skupštini UN-a u srpnju, a za cilj ima stvoriti međunarodni okvir za upravljanje migracijama. Države članice ovlastile su EU da u njihovo ime – kao jedan glas – pregovara o Sporazumu.
U Hrvatskoj je za Globalni sporazum zaduženo Ministarstvo vanjskih i europskih poslova te ga ono i priprema, no ministrica i potpredsjednica Vlade Marija Pejčinović-Burić dva je dana – odnosno do zaključenja ovog broja – odbijala odgovoriti na naša pitanja i pojasniti hrvatski stav o Sporazumu.
Saborski zastupnik Hrasta Hrvoje Zekanović pozvao je prije nekoliko dana predsjednicu Republike Kolindu Grabar-Kitarović da ne potpiše Globalni sporazum za sigurnu i urednu migraciju jer ga smatra “dodatnim vjetrom u leđa novim migracijama”.
Iako su neki portali objavili kako im je predsjednica poručila da Sporazum neće potpisati, s Pantovčaka su nam kazali da ga predsjednica niti ne može potpisati jer se Sporazum i ne potpisuje te poručili da je za njega u cijelosti nadležan MVEP, a ne Pantovčak.
Sporazum se ne potpisuje jer riječ o pravno neobvezujućem dokumentu. Umjesto toga, prihvaća se na političkoj razini. Time šefovi država i vlada konstatiraju izazove s kojima se suočila međunarodna zajednica i njime nastoje pridonijeti ujednačavanju prakse i uvođenju bolje kontrole nad njegovim posljedicama.
>> Pogledajte situaciju s migrantima na GP-u Maljevac
U Hrvatskoj bi ga trebala prihvatiti Vlada svojim aktom, a predstavnici svih država koje ga podržavaju svečano bi ga prihvatili na skupu u Marrakechu od 10. do 11. prosinca.
Kritičari napominju da je problem to što se u Sporazumu navode migracije kao ljudsko pravo. No u Sporazumu se vrlo jasno navodi da se njime ne postavljaju uvjeti ni obveze ni jednoj državi da mora prihvatiti migrante, da se njime ne odlučuje koja će država koga primiti niti govori o tome da države nemaju pravo zaštititi svoje granice. Suverenost svake države u upravljanju migracijama apostrofirana je kao jedan od glavnih principa Sporazuma.
Migracije kao ljudsko pravo
SAD se odmah povukao iz Sporazuma, a Mađarska je otklon od njega najavila još ljetos.
– Sporazum podržava migracije i smatra tu mogućnost temeljnim ljudskim pravom, a iz perspektive Mađarske to je neprihvatljivo. Sporazum je pogrešan i nije pravno obvezujući – objasnio je tada mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó.
No ni Austrija neće poslati izaslanika na svečanost potpisivanja u Maroko jer sporazum smatra neodgovarajućim za reguliranje migrantskih pitanja. Austrijanci strahuju od gubitka suvereniteta u migrantskoj politici i brisanja razlike između legalne i ilegalne migracije.
I Poljska i Češka razmišljaju o otklonu od Sporazuma.
Austrijski Večernji list već godinama širi ljubav prema migrantima, forsira kampanju za prihvat što većeg broja migranata u Hrvatskoj, širio je pravu hajku prema mogućnosti podizanja ograda, glorificirao je debile koji su se zalagali za prihvat što većeg broja migranata, a kad ono njegova matična Austrija se fino zatvorila i otkantala migrante. Vjerodostojno, što bi se reklo, odnosno to je i bio cilj austrijskog Večernjaka, napraviti od Hrvatske migrantski pakao, dok njegova ljubljena Austrija ostaje pošteđena.