182 sportaša na popisu primatelja

Sportske mirovine: Uvodi se cenzus za učenike, ali ne i za bogate sportaše

Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
03.08.2009.Split - Prijateljska kosarkaska utakmica veterana Splita i Olimpije na Gripama.Medju Splicanima Toni Kukoc. Photo: Ivo Cagalj/24sata
Foto: VL
Trajno nagrađeni sportaši
Foto: VL
Trajno nagrađeni sportaši
Foto: VL
Trajno nagrađeni sportaši
Foto: VL
Trajno nagrađeni sportaši
Foto: VL
Trajno nagrađeni sportaši
06.04.2016.
u 19:37
Prema popisu koji smo dobili od Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, na popisu primatelja naknada su 182 sportaša (od kojih 54 paraolimpijca i gluha olimpijca), među kojima su deseci njih iznadprosječnog imovinskog stanja
Pogledaj originalni članak

Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Predrag Šustar javno je zahvaljivao ministru financija što je ipak nađen novac za prijevoz učenika do početka nove školske godine, ali od ukidanja besplatnog prijevoza za sve osim socijalnih kategorija nije odustao tumačeći kako je taj model davno trebalo vezati uz dohodovni i imovinski cenzus. Apsolutno! I kad je ministar zdravstva predložio poskupljenje dopunskog zdravstvenog osiguranja pozvao se i na solidarnost, kao što su za Uskrs apelirali državni i crkveni autoriteti. I Tomislav Karamarko predlažući smanjenje plaća dužnosnika tumačio je da to nije populizam već znak solidarnosti te je dodao: “Siguran sam da ima još načina i mjesta gdje se može uštedjeti”. Trajne naknade za osvajače olimpijskih i svjetskih medalja svakako su jedno od takvih mjesta. Riječ je o mirovinama koje osvajači medalja, ako žele, mogu trajno dobiti kad navrše 45 godina, bez obzira na to koliko su bogati i kolika su im druga primanja. Za njih cenzusa nema!

Od 2013. – 30 milijuna kuna

Recimo, za umirovljenike vrijedi dohodovni cenzus, tako da oni s primanjima većim od 2000 kuna moraju plaćati dopunsko zdravstveno. Sportska mirovina je od 2191 do 5711 kuna. Od kraja 2013. u tu je svrhu isplaćeno više od 30 milijuna kuna, a u 2016. predviđeno je 15,8 milijuna kuna. Prema popisu koji smo dobili od Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, na popisu primatelja naknada su 182 sportaša (od kojih 54 paraolimpijca i gluha olimpijca), među kojima su deseci njih iznadprosječnog imovinskog stanja, koje je država nagrađivala i za karijere i koji su uprihodovali milijune. Ne znamo od kada, ali na ažuriranom popisu je i jedan od najbogatijih Hrvata Toni Kukoč koji je kao NBA zvijezda godišnje zarađivao osam milijuna dolara, a ukupno je u karijeri zaradio, procjenjuje se, stotinu milijuna dolara. U posljednjih godinu i pol broj sportskih “umirovljenika” narastao je za 19, od tada mogućih 115 koji su ispunili uvjet osvajanjem medalje.

Naknada i stanovnici BiH

Među novima većina je rođena 1970. godine i uvjet su ispunili lani. Neki su, poput Tonija Kukoča, i prije mogli, što se godina tiče, uzeti naknadu, ali možda nisu ispunjavali uvjet prebivališta ili jednostavno nisu htjeli uzeti naknadu ili za nju nisu znali. Tako su je naknadno uzeli boksač i poznati trener Pero Tadić te nogometaš Branko Miljuš. Zanimljivo je da se na popisu sada nalazi i Razija Mujanović-Gibanica, svjetski poznata košarkašica koja, koliko je poznato, živi u BiH, u Sarajevu, a ima stan i u Tuzli. No, po svemu sudeći, zadovoljila je i uvjet prebivališta u Hrvatskoj. S obzirom na štednju i značaj solidarnosti pri tome, nemoralno je da većina sa skromnim primanjima honorira i sportske bogataše, što god oni radili s tim novcem.

>> Sportske mirovine nisu praksa u EU nego na istoku

Trajno nagrađeni sportaši:

Foto: VL

Foto: VL

Foto: VL

Foto: VL

Foto: VL

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.