Tofu je sir od soje, koji je veliki izvor proteina, a soja ima više proteina nego bilo koje meso. Iz kilograma soje može se dobiti između pet i sedam litara mlijeka ili kilogram tofua. Jedan hektar soje može dati više mlijeka nego krava koja se hrani na tom hektaru.
S tim je podacima bivši boksač i začetnik ekološke poljoprivrede u Hrvatskoj Željko Mavrović upoznao polaznike radionice izrade tofua u Varaždinu. Radionica je samo dio projekta “Upotreba lokalnih resursa za razvoj socijalnog poduzetništva – SOCPOD“ koji Tehnološki park Varaždin provodi s Mozaikom – društvom za socijalnu uključenost, Zelenim prstom – zavodom za zdravo okolje Černelavci, Pomurskom gospodarskom zbornicom, Specijalnom bolnicom za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice i udrugom Pet+. Projekt je izabran u okviru operativnog programa IPA Slovenija – Hrvatska 2007.-2013. i dodijeljeno mu je 376.072 eura. Cilj je projekta doprinijeti većoj socijalnoj uključenosti osjetljivih društvenih skupina, poput dugotrajno nezaposlenih osoba, osoba s invaliditetom, bivših ovisnika i slično, kroz njihovo zapošljavanje u razvojno perspektivnim djelatnostima, kao što su ekološka poljoprivreda, prerada bilja, prehrambena industrija, ekoturizam i zaštita okoliša. S tom svrhom organiziraju se edukacije iz ekološke poljoprivrede i proizvodnje.
– Mnogo sam doznala o ekološkoj poljoprivredi, Željko sve objašnjava na jednostavan način, prenoseći nam svoja iskustva. Imamo zemlju i u ekološkoj poljoprivredi se baš vidim, to me privlači – kazala je polaznica radionice Vesna Grčić iz Varaždina.
Osim tofua, polaznici su sami spravljali seitan (pšenično meso), sijali pšenicu, dinkel i raž, izrađivali kompost... U planu je i posjet imanju Bernardice Nade Šinko, predsjednice varaždinske Udruge za promicanje ekološke poljoprivrede Arka.
– U projekt smo se uključili po pozivu Željka Mavrovića i Tehnološkog parka. Želimo ljudima podići samopouzdanje, da stvaraju vlastite mogućnosti i da u svom vrtu ili na svom imanju proizvode hranu na ekološki način za svoje potrebe, a možda i šire. Upućujemo ih i na promjenu načina života i prehrane, koja je vrlo važna u ovom stresnom vremenu u kojem živimo – rekla je B. Nada Šinko.