OČEKUJU UDAR

Sprema se ukrajinska protuofenziva: Rusi iskopali stotine kilometara rovova na teritoriju Rusije

Foto: Stringer/REUTERS
Ukrainian service member looks on from a trench at a position outside the frontline town of Horlivka
Foto: Stringer/REUTERS
Aftermath of a Russian military strike in Pavlohrad
Foto: Stringer/REUTERS
Aftermath of a Russian military strike in Pavlohrad
Foto: Stringer/REUTERS
Aftermath of a Russian military strike in Pavlohrad
Foto: LISI NIESNER/REUTERS
Ukrainian servicemen near the frontline town of Bakhmut
01.05.2023.
u 23:33
Formirano je najmanje 16 novih ukrajinskih brigada s ukupno 50.000 boraca, a te jedinice trebaju vremena za pripremu
Pogledaj originalni članak

Rusi su u ponedjeljak ponovo masovnim raketnim udarima napali strateške ciljeve u Ukrajini, i to je drugi takav napad u tri dana. Podsjetimo, ukrajinska protuofenziva najavljivana je i za ovaj vikend, no još nije počela. Rusi raketnim napadima pokušavaju oštetiti ključnu ukrajinsku infrastrukturu.

Ubijena 23 civila

U prvom napadu poginula su 23 civila. Rusi kažu da su u drugom napadu uništili važno vojno postrojenje u Pavlohradu. Riječ je o važnom željezničkom križištu i očito se radi o pokušaju ometanja dopreme opreme ukrajinskim snagama koje se pripremaju za ofenzivu. - Oko 2.30 ruski su agresori napali Ukrajinu strateškim zrakoplovima - rekao je general Valerij Zalužni, glavni zapovjednik ukrajinskih snaga. To su prvi siloviti ruski napadi nakon dva mjeseca, odnosno nakon masovnog bombardiranja ukrajinske infrastrukture zimi. Ukrajinci nisu ostajali dužni, dronom je u subotu pogođeno veliko rusko skladište goriva u Sevastopolju.

SVATKO IMA SVOJU TAKTIKU

Bitka za Afriku: Tri svjetske sile vode novi hladni rat

Pojedini afrički političari unajmljivali su i francuske, britanske ili izraelske skupine, ali Rusi ih danas, iako nisu jedini koji ondje djeluju, sve više istiskuju. Kada je riječ o Wagneru, zna se da djeluje u Libiji, Sudanu, Mozambiku, Madagaskaru, Srednjoafričkoj Republici i Maliju. Svakoj od tih zemalja zajedničko je da su osiromašene, da je u njima nestabilna politička klima, da su usred oružanog sukoba te da ih je preplavio val terorističkog (džihadističkog) nasilja, ali su, s druge strane, bogate naftom, zlatom, dijamantima, uranom i manganom

No, ukrajinska protuofenziva još nije počela. Kao jedan od razloga navodi se da još nije stiglo sve obećano zapadno naoružanje, iako je potkraj prošlog tjedna Jens Stoltenberg, glavni tajnik NATO-a, izjavio da je isporučeno više od 98 posto obećanog, između ostaloga i 230 tenkova koji se smatraju ključnima za ukrajinski uspjeh. Kao drugi razlog navodi se da je osnovano najmanje 16 novih brigada s ukupno 50.000 boraca, a te jedinice trebaju vremena za pripremu i upoznavanje s novim naoružanjem. Treći je razlog što Ukrajinci nemaju iskustva u ofenzivnom djelovanju na širokom području, odnosno u koordiniranju velikog broja jedinica. Kako neki mediji iznose, to se u Kijevu simulira na računalima, a pogotovo je važno ako se Ukrajina priprema udariti istodobno na više pravaca, s posebnim fokusom na Krim.

Također, u travnju je vrijeme bilo nestabilnije, kiše su učinile mnoge ceste teže prohodnima za teško naoružanje, pa treba pričekati da se tlo osuši. S druge strane, Rusi ne čekaju. Znano je već neko vrijeme da su sagradili vrlo jake fortifikacije i po dubini zauzetog teritorija, a očekuje se da će biti i protunapada s njihove strane ako ofenziva Ukrajincima donese neke pomake. O tome piše i njemački Der Spiegel te navodi da je Rusija jako utvrdila sjevernu liniju obrane Krima.

Utvrđena linija na Krimu

Prema Reutersu, čiji su stručnjaci pregledali satelitske snimke ruskih položaja, riječ je o teško utvrđenoj obrani u više linija, s protutenkovskim zaprekama i rovovima, na nekim mjestima dugim i 120 km. Der Spiegel piše da je utvrđena gotovo cijela linija. Pitanje je samo s koliko vojnika Rusi raspolažu, odnosno mogu li pokriti cijeu liniju fronte. Spiegel citira i britanske službe, koje tvrde da su iskopane stotine kilometara rovova na granici s Ukrajinom, ali unutar Rusije. Za tu tvrdnju navode dva razloga, jedan je da bi ukrajinske snage mogle biti uspješne u ofenzivi, no ne navodi se imaju li ukrajinske snage doista ambicija napasti i teritorij susjedne države, čak i ako se radi o Rusiji koja ih je napala, što bi bila i ozbiljna eskalacija na širem nivou. Drugi je razlog vjerojatniji, a to je podupiranje teza Kremlja među lokalnim stanovništvom, lokalnim vlastima i vojskom da je Rusija u opasnosti od napada sa Zapada. S ruske strane nema nikakvih vijesti o kopanju stotina kilometara rovova u Rusiji, a ne pišu o tome ni ruski vojni blogeri. 

>> VIDEO Ukrajinski grad Pavlohrad dva puta pogođen ruskim projektilima

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 24

Avatar zoster1
zoster1
03:34 02.05.2023.

"ne mogu da zaprijete" se piše " ne mogu zaprijetiti"

Avatar Tombstone
Tombstone
01:45 02.05.2023.

Opet?

PH
Prosječni Hrvat
00:47 02.05.2023.

Ofenziva sa 50.000 ljudi? Sa tim ljudstvom mogu napast manji grad i tri sela.