Unatoč velikim najavama Opatija će, kako se čini, ostati bez gradskog akvarija i prije njegova otvorenja. Očekivalo se da će prve posjetitelje primiti u ljeto 2012. godine, no stvari su, kaže Mile Čubra iz tvrtke "Volosko Sub", krenule naopako. Manjak novca za nastavak investicije doveo je njega i zaposlenike tvrtke do ruba, povratka više nema. Čubra u pismu, očajan moli za pomoć. Ne može vjerovati da nitko do sada nije bio spreman podržati jedini ronilački centar u Opatiji i budući Akvarij.
U nastojanju da ispliva iz krizne situacije, obratio se, kaže uzalud, lokalnim vlastima, različitim ministarstvima. Želeći izbjeći brojne administrativne barijere izravno je slao pisma na adrese EU komisija. Zajedno s poslovnim partnerom, Viktorom Zanchenkom, Ukrajincem s moskovskom adresom, pokušao je ishoditi kredite u bankama, u HABOR-u, nudili su kao jamstvo i stan u Opatiji vrijedan 300 tisuća eura, no bez rezultata. Zanchenko, Čubrin prijatelj i zaljubljenik u ronjenje, uložio je krajem 2011. u projekt inicijalna sredstva, u nekoliko navrata ukupno 220 tisuća eura, u vidu pozajmice zajedničkoj tvrtki "Volosko Sub".
Za taj su novac iznajmili atraktivan prostor u sklopu opatijskog hotela "Kristal" i ondje izgradili akvarij s 29 tankova morske vode volumena dva do tri četvorna metra i jedan veliki od 48 kvadrata. Ugrađene su pumpe, elektro instalacija, klima, ventilacija, sanitarije, prodajni pult, pripremljeno je postavljanje usisnog cjevovoda, a nakon toga akvarij je zapravo spreman za stavljanje morskih biljaka i životnija. Stupanj izvedenih radova prelazi 90 posto. "Volosko Sub" ima i dozvolu za lov, prikupljanje i držanje strogo zaštićenih vrsta, za što su obučeni njihovi ronitelji uz nadzor nadležnih službi. Naime, ideja je bila panoramskim brodovima prevoziti goste do budućeg akvarija.
- Vrijeme nam curi, a troškovi se nagomilavaju. Ukupno je u Akvarij do sada uloženo preko dva milijuna kuna, što je ipak višestruko manje od cijene sličnih projekata u inozemstvu, ali i kod nas u Hrvatskoj. Dospjela potraživanja nam se kreću u rasponu do 200 tisuća , a za početak rada nam je potrebno još otprilike 200 tisuća kuna. Završetak svih radova i početak rada akvarija za posjetitelje je moguć za četrdesetak radnih dana. Za cijelo vrijeme gradnje plaćali smo enormne najamnine i komunalne naknade gradu Opatiji, i to prema čudnim koeficijentima u iznosu od oko 2300.kuna mjesečno. Zaposlili smo šest djelatnika, ali nismo uspjeli dobiti nikakve poticaje – objašnjava u pismu Ćubra.
Na pomoć prijatelja Zanchenka, Ukrajnica zarobljenog u Moskvi, više ne može računati, dodaje. Inače, tvrtka "Volosko Sub" djeluje od 2005. godine, uz školu ronjenja, organiziraju ronilačke izlete te izvode zahtjevne podvodne radove. Otvorenjem akvarija plan im je bio ponuditi novi atraktivan sadržaj i tako obogatiti opatijsku turističku ponudu. - Spreman sam sve do sada učinjeno staviti na raspolaganje državi, osnovna sredstva tvrtke kojom upravljam također kao garanciju za uložena sredstva u pomoć za izlazak iz krizne situacije. Svoju osobnu imovinu također. Alternativa nam je razbiti stakla, ugasiti tvrtku i otići na Zavod za zapošljavanje, što mi izgleda suludo. Pravo na ponos i ljutnju nemam, pa je i ovo, ponavlja , neuobičajeno pismo izraz mog očaja – priznaje Mile Čubra koji se predstavlja kao neuspješni poduzetnik.