ANALIZA Nakon najave nižih cijena telefonije u regiji za građane BiH sa susjednim državama

Srbi iz RS-a i Srbi iz Srbije najjeftinije razgovaraju

Foto: import
Srbi iz RS-a i Srbi iz Srbije najjeftinije razgovaraju
14.12.2006.
u 18:57
Pogledaj originalni članak

Postavljamo najvišu graničnu cijenu usluga i operateri ne mogu ići iznad toga, ali mogu ići s nižim cijenama sve dok su one u sklopu realnog. Nećemo dati odobrenje za promjenu cijena ako se pokaže da su traženi cjenovnici nelojalna konkurencija, reakcija je direktora Regulatorne agencije za komunikacije BiH (RAK) Kemala Huseinovića na izjavu čelnih ljudi Telekoma Srbije koji su nakon privatizacije Telekoma RS-a najavili smanjenje cijena telefonskih usluga ne samo u BiH, već i u cijeloj regiji, i uspostavu regionalnog, jeftinijeg telefonskog tržišta između Beograda, Banje Luke i Sarajeva.

Različite cijene
Promjenu cijena telekomunikacijskih usluga najavio je Draško Petrović, direktor kompanije Telekom Srbija, ističući da će Telekom Srbija poslovati na području čitave BiH, cijenu mobilne telefonije smanjiti za 45, a fiksne 25 posto. Osjetno niže cijene najavio je i za komuniciranje unutar, kako je nazvao, “balkanske telefonske regije”, što je bio povod da naš list ispita koja telekomunikacijska mreža i po kojoj cijeni pruža najjeftinije razgovore sa susjednom Hrvatskm, Srbijom i Crnom Gorom.

Ako iz BiH zovete s Eronetove mreže nekoga u Hrvatskoj cijena razgovora po minuti je od 0,45 do 0,59 pfeniga. Iz iste mreže, ako imate nekoga u Srbiji ili Crnoj Gori, taj poziv vrijedi nešto više i stoji vas 0,72 pfeniga po minuti. Za razliku od konkurentskog Eroneta, najveći operater u BiH, BH-Telekom, cijenu poziva prema Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori nije razdvajao. Za njih je to tzv. prva zona u kojoj je cijena poziva po minuti 0,80 pfeniga.

Privatizacija
Budući da su veze privatizacijom Telekoma Srpske od Telekoma Srbije postale još jače, cijena telefonskih poziva iz Republike Srpske prema Srbiji i Crnoj Gori najniže su i iznose 0,40 prema mobilnoj i 0,30 prema fiksnoj liniji. Ako s mreže Telekoma Srpske zovete Hrvatsku cijena je više nego dvostruka i iznosi 0,79 pfeniga bez obzira na to zovete li na mobilni ili fiksni telefon.

Bez obzira na proceduralne formalnosti u kojima Regulatorna agencija za komunikacije BiH treba verificirati svaku promjenu vlasništva u sektoru telekomunikacija, a time i privatizaciju Telekoma Srpske od ulaska Telekoma Srbije, više ništa nije isto. Budući da su se politički krugovi u Sarajevu kritički izjasnili o privatizaciji Telekoma Srbije, sumnju da će RAK dati dopuštenje za promjenu vlasništva  izjavom je razbio premijer RS-a Milorad Dodik:

– Uvjeren sam da se sve radi u skladu s procedurom. Imamo predviđeni rok da se to sve završi i u sklopu toga sve će to biti završeno. Ako RAK odbije dati potrebnu suglasnost onda to znači da je to neka druga priča – istaknuo je Dodik, očito aludirajući na kritike koje stižu iz Sarajeva.

Pogledajte na vecernji.hr