Iako Europska unija ne iznosi kao uvjet ulaska u EU srpsko priznanje Kosova, Srbiji se daje do znanja kako će ipak morati prihvatiti političku realnost da su Srbija i Kosovo dvije susjedne države.
- Priznavanje neovisnosti Kosova nije formalan zahtjev EU, ali se isticanjem ovog sporazuma u biti od Srbije zahtjeva da neformalno ili formalno prizna Kosovo i to je Beogradu poznato. Zahtjevi Njemačke i Velike Britanije su u konačnim dokumentima malo ublaženi, ali su suštinski ostali- objašnjava za Blic Bodo Weber, njemački ekspert za pitanja Balkana i EU.
No, Tanja Miščević, glavna pregovaračica Srbije s EU, kaže uoči današnjeg početka pregovora o pristupanju Srbije u EU, da će "Kosovo biti predmet političkog dijaloga Beograda i Prištine i ispunjavanja odredbi Bruxelleskog sporazuma".
- Pregovarački okvir za Srbiju i Poglavlje 35 koje se tiče Kosova mnogo su bolji nego što smo mogli zamisliti jer će se normalizacija odnosa s Kosovom odvijati u okviru političkog dijaloga Beograda i Prištine, a ne u okviru procesa pregovaranja o članstvu - pojasnila je glavna pregovaračica Srbije.
Međuvladina konferencija u Bruxellesu trajat će samo 45 minuta, podsjećaju mediji u Srbiji, i predstavlja službeno otvaranje pregovora. Izaslanstvu Srbije koje predvode premijer srpske vlade Ivica Dačić i prvi potpredsjednik Aleksandar Vučić, bit će uručeni dokumenti EU s osnovnim pregovaračkim načelima - Generalni stav EU i Pregovarački okvir.
>> 'Sredite odnose sa susjedima, raščistite prošlost i otvorite udbaške arhive'
Da ste vi bili na drzavnome vrhu bilo bih nama jos gore. Vi nikada svoju drzavu niste imali a bili ste samo sluge u vasoj kratkoj istoriji. Vidimo i sada gdje ste sa vasom drzavom, ne napredujete ni malo, opustili se kao Grci i mislite da ce vam EU sve doneti. Samo tako dalje moze vam i gore biti. Nikakvih dobrih vesti sa vase strane.