Srbija je otvorila dva nova poglavlja u pregovorima o članstvu u Europskoj uniji, čime se broj dosad otvorenih poglavlja u pristupnim pregovorima popeo na osam.
Na međuvladinoj konferenciji o pristupanju na ministarskoj razini, Srbija je otvorila pregovore u poglavlju Poduzetništvo i industrijska politike te u poglavlju Obrazovanje i kultura, koje je odmah i privremeno zatvoreno.
Na otvaranje poglavlja 26 Obrazovanje i kultura u prosincu prošle godine primjedbe je imala Hrvatska, koje je povukla nakon što su srbijansko ministarstvo obrazovanja i predstavnici hrvatske nacionalne manjine u Beogradu potpisali aneks Memoranduma o suradnji u području izdavanja udžbenika na jeziku i pismu nacionalnih manjina.
Srbijanska ministrica za europske integracije Jadranka Joksimović izjavila je kako očekuje da će Srbija do kraja malteškog predsjedanja Vijećem EU-a otvoriti još nekoliko poglavlja.
Od osam dosad otvorenih poglavlja, dva su privremeno zatvorena - Znanost i istaživanje i Obrazovanje i kultura.
Srbija je dobila kandidatski status 2012., a pregovori su proglašeni otvorenima u siječnju 2014. Prva dva poglavlja otvorena su u prosincu 2015. i još dva u srpnju 2016.
Prvo poglavlje koje je Srbija otvorila bilo je poglavlje pod nazivom Ostala pitanja, što je jedno od posebnosti pregovora sa Srbijom. To je tehničko poglavlje u kojem nijedna zemlja dosad nije vodila pregovore i u njega su se ranije stavljale odredbe kojima nije mjesto ni u jednom od 34 preostala poglavlja.
To se poglavlje uvijek otvaralo i zatvaralo na zadnjoj pristupnoj konferenciji. Međutim, u slučaju Srbije u okviru toga poglavlja, pratit će se njezini odnosi s Kosovom, stoga se ono otvara među prvima, a bit će zatvoreno kao zadnje poglavlje u pregovorima.
U pregovaračkom okviru EU-a od Srbije se traži da do kraja pregovora sklopi pravno obvezujući sporazum o cjelovitoj normalizaciji odnosa s Kosovom. To neki tumače i kao puno srbijansko priznanje Kosova, ali nema suglasnosti oko takve intepretacije te odredbe.
>> 'Srbija ne želi ući u EU, nego u ruskom stilu dominirati jugoistočnom Europom'
Pa kako otvaraju ta poglavlja a nisu nas pitali?