procesuiranje ratnih zločina

Srbija neće mijenjati sporni zakon zbog Zorana Milanovića

Foto: DPA/PIXSELL
Srbija neće mijenjati sporni zakon zbog Zorana Milanovića
06.02.2015.
u 17:11
Kad šamara Bruxelles, onda može i Zagreb, kažu u Beogradu
Pogledaj originalni članak

Hrvatski uvjet za Srbiju i blokada pregovora samo su jedan od problema koji tu državu čekaju na europskom putu. Tako je, zapravo sasvim realno, jučer komentirala šefica srbijanskog pregovaračkog tima za EU Tanja Miščević, reagirajući na zahtjev hrvatskog premijera Zorana Milanovića koji je kazao kako od vlasti u Srbiji očekuje da hitno ukinu Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine, kojim je Srbija proširila svoju jurisdikciju i na građane RH.

Povući zakon

– Srbija će morati povući taj zakon. EU funkcionira po određenim pravilima u području pravosudne suradnje i zajedničkog uhidbenog naloga i pravila su vrlo jasna. Zakon koji je na snazi u Srbiji iskače iz tih okvira. Inače, mi smo članica EU, ali taj položaj ne zloupotrebljavamo. Međutim, nije dopušteno, nije prihvatljivo i nije u skladu sa zajedničkim uhidbenim nalogom i načelima pravosudne suradnje, propisivati takvu vrstu jurisdikcije unutar EU. Kako se ovo ne bi pretvorilo u politički ping-pong i kontinuirane pritiske, mislim da je zdravorazumski odmah reći i uputiti poruku da se s takvim zakonom ne može ući u EU i Hrvatska to neće dopustiti – rekao je tada premijer Milanović.

Šefica srbijanskog pregovaračkog tima je pak na to uzvratila kako “ratni zločini nisu dio pravne stečevine EU, već se EU tu oslanja na međunarodno pravo u kojem postoji mogućnost izbora između postojećih dobrih praksi, a Hrvatska bi, da bi izmjenu ovog zakona postavila kao tehnički uvjet za Srbiju, morala utemeljenje naći u pravu EU”.

– U europskim integracijama može biti i političkih uvjetovanja, budući da o svakom koraku odlučuju zemlje članice konsenzusom, ali ne vjerujem da će Hrvatska raditi problem Srbiji – bila je optimistična. – Nemam sumnje da će biti puno uvjeta od država članica tijekom pregovora, ne zato što je riječ o Srbiji već zato što je riječ o pregovaračkom procesu u kojem ima dosta prostora za uvjetovanje – rekla je Tanja Miščević.

Ugodna pozicija

U skladu s tim govori i srbijanski novinar Stojan Drčelić koji sadašnju hrvatsku poziciju, kao članicu EU, vidi kao vrlo ugodnu.

– Za Hrvatsku je plus i to što kao članica EU više ne mora koncipirati spektakularnu politiku prema Srbiji, već kad Bruxelles šamara Beograd – mora i Zagreb – kaže Drčelić.

>> 'Svatko treba proganjati svoje zločince, želim čiste račune'

>> 'Sudit ćemo vrhu JNA u odsutnosti. Pa neka barem umru kao ratni zločinci'

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 61

LO
lojtra1
17:39 06.02.2015.

Kroz pregovarački proces u odnosu na pravosudno poglavlje srbija jednostavno mora shvatiti da je kidnapiranje hrvatskih građana strogo zabranjeno ali i da puno košta!

Avatar Idler 3
Idler 3
18:03 06.02.2015.

Meni je čudno kak taj problem ni uspjel razriješit naš mednarodno priznati pravnik, ljubimac regijona i najomiljeniji

SN
sa-nja
17:37 06.02.2015.

Ta Tanja Miscevic je tehnicko lice, zaduzena je za pregovore sa EU, za nikakav odgovor Srbije ona nije ovlascena niti ga moze dati.