planiraju žalbu

Srbijanski MUP zabranio šetnju u okviru Europridea, navodno iz sigurnosnih razloga

Foto: Amir Hamzagic/ATAImages/PIXSELL
Beograd: Podizanjem zastave ispred Palate Srbije otvoren Europrajd 2022.
Foto: Amir Hamzagic/ATAImages/PIXSELL
Beograd: Podizanjem zastave ispred Palate Srbije otvoren Europrajd 2022.
Foto: A.K./ATAImages/PIXSELL
Beograd: Podizanjem zastave ispred Palate Srbije otvoren Europrajd 2022.
13.09.2022.
u 17:07
U Srbiji već danima vlada atmosfera napetosti i osporavanja održavanja povorke ponosa, u čemu prednjače desničarski aktivisti i Srpska pravoslavna crkva.
Pogledaj originalni članak

Srbijansko ministarstvo unutarnjih poslova zabranilo je održavanje mimohoda povodom Europridea, koji je bio najavljen za subotu, priopćili su u utorak organizatori, predstavnici LGBTI+ zajednice. Oni su na Instagram profilu te manifestacije objavili da im je tijekom dana službeno uručeno rješenje o zabrani šetnje, a zabranu je potom potvrdio i MUP, prenijela je srbijanska agencija Beta.

"Beograd Pride će iskoristiti sve raspoložive pravne mehanizme da opovrgne ovu odluku. Očekujte više informacija uskoro", navodi se u objavi. Razlog za zabranu navodno je sigurnost, s obzirom na to da je za taj dan zakazan skup protivnika tog okupljanja i postoji opasnost od sukoba te dvije skupine.

Organizatori Europridea u više navrata su isticali da inzistiraju na održavanju mimohoda, i ako dođe do zabrane policije, a to je potvrdio i jedan od organizatora ovogodišnje manifestacije Goran Miletić. Izvijestivši o primitku rješenja i najavivši pravne korake i ulaganje žalbe Miletić je rekao da organizatori ne odustaju od šetnje "bez obzira na sve". Ustvrdio je da ne postoji nijedan razlog za zabranu te da je zapravo zabranjena ruta kojom je šetnja planirana, a ne njezino održavanje.

Podizanjem zastave ispred Palače Srbija u Beogradu je u ponedjeljak službeno otvoren prvi Europride u jugoistočnoj Europi. U Srbiji već danima vlada atmosfera napetosti i osporavanja održavanja povorke ponosa, u čemu prednjače desničarski aktivisti i Srpska pravoslavna crkva. 

Do 2010. nijedan pokušaj organiziranja parade ponosa u Beogradu nije uspješno okončan. Prva parada organizirana je 2001., nakon demokratskih promjena u Srbiji, ali je završena nasiljem nad sudionicima koje su izveli navijači i desničarske skupine. Parada ponosa prvi je put uspješno održana 2010. te potom 2014. kada je sve prošlo bez većih incidenata. 

Godinu kasnije ponovno je održana, a 2016. Beograd je dobio još jedan pride događaj "Ponos Srbije". 

VIDEO: Žena se požalila na zgradu iz pakla: Zidovi su kao od papira, čujem svaku riječ susjeda

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

HI
Hrvat iz Prigorja
16:40 14.09.2022.

Podrška mupu