Beogradski politički analitičari izjavu šefa srpske diplomacije Vuka Jeremića kako će diplomatski prioriteti Beograda biti Kosovo i Europska unija ocijenili su nerealnom i "recikliranjem starih ideja za izbore" te sumnjaju da će ostati u stvarnosti nakon izbora, javlja agencija Beta, a prenose brojni mediji u Srbiji.
– Političari se u predizbornoj kampanji radije okreću starim idejama nego što se opredjeljuju za rizike i velike zaokrete u politici. Očito je da nema novih ideja, situacija je predizborna, tako da nikakvi novi rizici ne dolaze u obzir i jednostavno se ponavlja ono što se ponavljalo i do sada – kaže vanjskopolitički analitičar Vatroslav Vekarić dodajući kako političari uoči izbora govore ono za što misle da će većina građana odobravati iako znaju kako će nakon izbora priča i o Kosovu i EU "krenuti u racionalnijem smjeru".
Bojan al Pinto Brkić iz Foruma za međunarodne odnose ocjenjuje da "pozicija Bruxellesa i stav međunarodne zajednice povodom održavanja srpskih izbora na Kosovu svjedoče da Srbija nije poduzela dovoljno diplomatskih koraka za stabilizaciju situacije na Kosovu", a EU kao posrednik u postizanju sporazuma Beograda i Prištine "očekuje od Beograda dodatni napor da se ti sporazumi i primijene". Za njega je znakovito što Njemačka i Austrija šalju dodatne vojne snage KFOR-a na Kosovo kao potporu stabilnosti u trenutku održavanja srpskih parlamentarnih i predsjedničkih izbora, "što upućuje na dojam da se Srbija na neki način vidi kao prijetnja stabilnosti Kosova".
– Ako Srbija misli svojim diplomatskim akcijama kakve sada vodi unaprijediti situaciju na Kosovu i svoje europske integracije, onda mislim da je netko u velikoj zabludi. Vjerojatno će u nekom trenutku i obrambeni smjer Srbije sve više ovisiti o odnosu s NATO-om, a možda čak bude riječi i o članstvu Srbije u tom savezu, tako da ustrajanje na nekom protivljenju bilo Europskoj uniji bilo NATO-u u vezi s Kosovom u dugoročnoj perspektivi djeluje jako nevjerojatno – kaže Brkić.
Moramo uzeti u obzir da je Milosevic za Kosovo i Vojvodinu , dvije tada autonomne pokrajine,pokrenuo proces pripojenja u FNRJ republici Srbiji i time prekrsio tada vazeci ustav drzave Jugoslavije, t.j.FNRJ. Time je povredjeno pravo vecinskih naroda koji zive na tim teritorijama . Da je doslo do gradjanskog neposluha i pobune bilo je to za ocekivati. Danas je Kosovo samostalna drzava ,gdje zive i Srbi koji su automatski postali manjina i time se ne mogu pomiriti. Kosovo je samostalno priznato od 90 drugih drzava dijelom svijeta ima svoju vladu a i zastitu NATO drzava, na celu sa SAD , koji odrzavaju mir u toj regiji. Slicna situacija je i u Vojvoddini ,koju Srbija samo prividno drzi pod kontrolom , a ta prije bivsa autonomna pokrajina danas donasa 60 % prihoda u BDP Republike Srbije. Sa Kosovom je drugacija situacija . Tamo ima jos oko 130.000 naseljenih Srba ,a oni iseljeni prodali su svoja imanja Albancima-Siptarima i otisli vecinom u Beograd gdje su sa tim novcem otvorili svoje radnje i prezivljavaju neki bolje neki losije. Osim toga prirodno bogatstvo Kosova procjenjuje se na 500 miliardi € ,sada jos i vise jer ima naznaka i pokazatelja da ima i nafte.