Beogradski mediji pozorno u nedjelju prate predsjedničke izbore u Hrvatskoj, a elektronički mediji u izvješću ističu podatak Državnog izbornog povjerenstva (DIP) da je izlaznost tijekom prijepodneva za 100.000 birača veća nego u isto doba prije pet godina.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić izjavio je u nedjelju za tamošnje medije da nije sklon vjerovati u službene prognoze ishoda predsjedničkih izbora Hrvatskoj i poručio je da će Srbija graditi dobre odnose s Hrvatskom.
"Moji zaključci su poslije onog televizijskog duela malo drugačiji od onoga kako 'naštimani' mediji govore da je javnost prihvatila, jer mi se čini da politiku bolje poznajem od najvećeg broja ljudi koji se tim poslom bave, ali i onih koji bi u to da se miješaju", izjavio je te dodao: "Nikada i ni od koga nećemo trpjeti poniženja, ni prema srpskom narodu ni prema srpskoj državi".
Radio-televizija Srbije (RTS) i "Politika" o izborima izvještavaju pod neutralnim naslovima "Hrvatska bira predsjednika" i "Hrvati biraju predsjednika", N1 također: "Građani Hrvatske biraju predsjednika, izlaznost veća nego 2014."
"Danas ključni izbori u Hrvatskoj - Kolinda i Milanović rame uz rame, ali tko god da pobjedi zadržat će negativni stav prema Srbiji", ocjenjuje na svom portalu list "Blic", pozivajući se na ocjene političkih analitičara u Srbiji i Hrvatskoj.
"Bilo da na današnjim predsjedničkim izborima u Hrvatskoj pobjedi - Kolinda Grabar Kitarović, Zoran Milanović ili Miroslav Škoro, to neće promjeniti službeno stajalište Zagreba prema Srbiji i putu Srbije k Europskoj uniji. On će i dalje ostati hladan, negativan i na staklenim odnosima, smatraju analitičari u obje države", piše "Blic".
Portali prenose i ocjene da u dijaspori najveće izglede imaju Grabar-Kitarović i Škoro, te zanimljivost iz Mostara gdje je predsjednik jednog biračkog odbora zaspao i zakasnio otvoriti biračko mjesto.
Srbijanski elektronički mediji navode da je najveća izlaznost tijekom prijepodneva zabilježena u Varaždinskoj županiji, zatim na teritoriju Zagreba, u Karlovačkoj i Koprivničkoj-križevačkoj, a najmanje glasača izišlo je na birališta u Zadarskoj, Šibensko-kninskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Hrvatskoj zajednici i građanima Hrvatske u Srbiji omogućeno je da se izjasne, a oko 30.000 građana s dvojnim državljanstvom može do 19 sati glasati o predsjedničkim kandidatima u Veleposlanstvu Hrvatske u Beogradu, te Generalnom konzulatu u Subotici.
Čelnici hrvatske zajednice u Srbiji pozvali su glasače da u što većem broju izađu na birališta i iskoriste zakonsko pravo.
Pogledajte i video: Građani od ranog jutra na biračkim mjestima
Srbija je poznata da negira sve činjenice o agresiji na cjelu regiju i kada se ta istina naglasi od bilo koga oni to nazivaju mržnja prema Srbiji i srbima-znaju i oni da lažu ali 100 put ponovljena laž negdje i prođe-