Tužba za genocid

Srpski pravni tim: Da je poživio, Tuđman bi u Haagu bio optužen za genocid

Foto: Tomislav Krasnec/PIXSELL
Srpski pravni tim: Da je poživio, Tuđman bi u Haagu bio optužen za genocid
14.03.2014.
u 15:45
Pravni tim Hrvatske odgovorit će na protutužbu Srbije u utorak 18. ožujka
Pogledaj originalni članak

Posljednjeg dana izlaganja svoje protutužbe pravni tim Srbije danas je usporedio sastanak održan pod vodstvom predsjednika Franje Tuđmana 31. srpnja 1995. na Brijunima sa sastankom koji su vodeći njemački nacisti održali početkom 1942. u berlinskom predgrađu Wannsee.

– U analima genocida, etničkog čišćenja i sličnih zločina rijetko se može naći jedan sastanak na koji se može upozoriti. Jedan je takav primjer sastanak u Wannseeu u veljači 1942., na kojemu su nacisti planirali progon Židova koristeći zloglasan eufemizam "konačno rješenje". Pojedini analitičari također gledaju na taj sastanak tako što postavljaju pitanja o tome što su izgovorene riječi zapravo značile, iako je iz konteksta i kasnijih događanja vrlo jasno što su značile. Je li sastanak na Brijunima drukčiji? Hrvatska tvrdi da je taj sastanak pogrešno shvaćen. Hrvatska smatra da je to bio nevini strateški sastanak na kojem je planirana legitimna vojna akcija. Ali, to je bila zločinačka zavjera. Ne može biti sumnje o tome da je na tom sastanku planirano kazneno djelo – rekao je William Schabas, profesor međunarodnog prava i član pravnog tima Srbije na suđenju na Međunarodnom sudu pravde (ICJ) u Haagu.

Schabas je sugerirao i da je predsjednika Franju Tuđmana samo smrt spasila od Haaga.

– Da je dulje poživio, možda bi se našao na optuženičkoj klupi ovdje u Haagu, možda optužen za genocid. Onda bi mogao objasniti značenje svojih riječi sa sastanka na Brijunima – rekao je Schabas. 

Transkript sastanka na Brijunima, podsjetimo, odbačen je kao inkriminirajući dokaz u pravomoćnoj oslobađajućoj presudi generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču na Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY).

Na kraju usmenih izlaganja Srbije, sudac Dalveer Bandhari danas je pitao obje strane kakva je vrijednost činjenica iz nepravomoćne presude Gotovini i Markaču (presude Raspravnog vijeća) nakon što je pravomoćna presuda (presuda Žalbenog vijeća) oslobodila Gotovinu i Markača svake krivnje. Oslobađajuća presuda, koja je također presudila da akcija "Oluja" nije bila etničko čišćenje, objavljena je u studenom 2012., dok su posljednji pisani podnesci u međusobnim tužbama za genocid predani prije toga, u kolovozu 2012. godine. 

Pravni tim Hrvatske odgovorit će na protutužbu Srbije u utorak 18. ožujka.

>> Na genocid je najviše poticao – Krešo Dolenčić!?

>> Srpska je obrana na sudu u Haagu shizofrena

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 33

RO
Rooney
16:40 14.03.2014.

I da je GOTOVINA umro, Srbijanci bi rekli da je ziv bio bi osudjen , a evo vidimo ziv je i biva NEVIN. Srbijanskim lazima nikad kraja, sta ocekivat od te nerazvijene zemlje treceg svijeta

VE
Vercingetorix
17:24 14.03.2014.

Da je Francek poživio nikad se ne bi potpisala nadležnost Haaga nad Olujom i Bljeskom.

Avatar guten_tag
guten_tag
16:15 14.03.2014.

Dobro je da su se pred cijelom međunarodnom zajednicom morali suočiti i priznati svoje zločine. Ove njihove pokušaje i propagandne akcije najbolje demantira činjenica da ih je NATO morao zaustavljati silom u njihovom ludilu. Nisu Hrvati ni Tuđman uzimali za taoce promatrače UN-a i vezali ih za odašiljače kako bi spriječili da NATO uništi odašiljače. Ubijanje ranjenika vukovarske bolnice, stanovnika Škabrnje, Hrvatske Dubice, Voćina, zatim zločini u BiH gdje su pobili cijelo hrvatko selo u zapadnoj Bosni, selo Briševo 76 ubijenih, do Srebrenice i višegodišnje opsade Sarajeva. Da se u tužbi citiraju predsjednik Josipović i njegov analitičar Jović, Mesić i razni drugi su dokaz da je sve to smišljena protu-hrvatska kampanja. Nadama se da će suci biti pravedni i osuditi agresore.