SPORNA TERASA

'Srušite štekat, na mojoj imovini zarađuju drugi'

Foto: Miranda Čikotić/PIXSELL
Ante Čulič
Foto: Miranda Čikotić/PIXSELL
Split
Foto: Miranda Čikotić/PIXSELL
Split
21.07.2016.
u 23:40
Ministarstvo pomorstva dalo koncesiju za terasu na plaži Firule za koju je pak izdano rješenje o uklanjanju
Pogledaj originalni članak

– Pozivam nadležne institucije da sruše bespravno sagrađenu ljetnu terasu, koju sam napravio pred svojim ugostiteljskim objektom Plava laguna na splitskim Firulama! Iako za terasu postoji pravomoćno rješenje o rušenju koje je izdalo Ministarstvo zaštite okoliša, koncesiju na njezinu korištenje Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture dalo je susjednom ugostiteljskom objektu.

Oni sada nesmetano rade na mojoj terasi, koju sam ja napravio, ispred moga objekta, a meni to ne dopuštaju! Kako je to moguće? – nazvao nas je Ante Čulić, branitelj i poduzetnik iz Splita čija Plava laguna na atraktivnom prostoru na plaži Firule stoji zatvorena jer zbog konkurencije na plaži pred lokalom, na kojem je s partnerom sagradio ljetnu terasu, nema smisla otvarati je.

Rješenje o rušenju datirano je 4. rujna 2008. i zbog njega je prije dvije godine izgubio koncesiju, ali dobila ju je konkurentska tvrtka koja ugostiteljski objekt drži uz Plavu lagunu. – Oni rade na štekatu koji smo zajednički napravili moj poslovni partner i ja, koji smo u posao ušli 2006.

Moj se prijatelj, na žalost, ubio i ja bih sada trebao drugome prepustiti ono što smo mi stvarali i gradili?! Boli me nepravda, ja samo tražim da se štekat sruši i da tu bude plaža, kako je po zakonu i propisu. Kakva je ovo država kada jedno ministarstvo izdaje rješenje o rušenju, a drugo daje koncesiju na toj imovini? – ogorčen je Čulić koji je o svom slučaju obavijestio niz aktualnih ministara, svi se zgražaju, ali ništa se ne rješava, a turistička sezona prolazi.

Kako je moguće da su odobrili koncesiju za ljetnu terasu za koju je izdano rješenje o uklanjanju, pitali smo i prozvano Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture.

– Predmetno rješenje Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja, Uprave za inspekcijske poslove, od 10. svibnja 2004. kojim je naređeno investitoru Zdenku Kanaetu iz Sinja uklanjanje građevine – montažnog objekta s kosim krovom postavljenog na pomorskom dobru neposredno uz more u uvali Firule. Inspekcijskim pregledom na licu mjesta 27. veljače 2015. utvrđeno je da je rješenje izvršeno, odnosno da je navedena građevina uklonjena s predmetnog dijela pomorskog dobra. Dakle, predmetno pravomoćno rješenje izvršeno je prije nego što je predmetno koncesijsko odobrenje izdano – piše u odgovoru koji smo dobili iz Ministarstva.

Međutim, Čulić pokazuje rješenje o rušenju iz 2008. i pokazuje terasu pred Plavom lagunom na kojoj gosti ispijaju kavu.

– Ovo je štekat koji sam napravio i koji bi trebalo srušiti. Rješenje koje Ministarstvo spominje odnosilo se na prijašnjeg vlasnika Zdenka Kanaeta, koji je terasu prodao osobi od koje smo je kupili moj partner i ja. Uklonjeno je nadgrađe koje je Kanaet postavio, a sve ovo – daske, šank, pločice, kanalizaciju, sve smo mi napravili i dobili novo rješenje o uklanjanju 2008. – tvrdi Čulić koji u hrpi dokumenata pronalazi negativno mišljenje Grada Splita i Splitsko-dalmatinske županije na izdavanje koncesije na plaži Firule u kojem se izričito spominje nelegalna terasa.

– Imajući u vidu činjenicu da je predmetno područje na kojemu bi se obavljala ugostiteljska djelatnost predstavlja nelegalan nasip (terase-štekati) pa stoga nije ni upisano u zemljišnoj knjizi, smatramo da ne postoje propisani uvjeti za dodjelu koncesije – piše u očitovanju Splitsko-dalmatinske županije od 1. veljače 2016.

Grad Split uvažio je stav Županije i isključio lokaciju iz koncesijskog odobrenja. Međutim, drugostupanjsko tijelo, Ministarstvo pomorstva uvažilo je žalbu tvrtke Franko & Ivan i 16. lipnja 2016. izdalo koncesijsko odobrenje obrazloživši to ovako: “Izostavljanjem uvale Firule s popisa mikrolokacija na kojima se može obavljati ugostiteljska djelatnost Grad Split radi štetu najprije sebi i gradskom proračunu, a onda i gospodarskom razvitku”. – U povijesti grada Splita nikada Ministarstvo pomorstva nije dodjeljivalo koncesiju nego bi, ako ima nepravilnosti, poništilo postupak. S obzirom na to da već drugu godinu moju imovinu daju drugoj firmi, a u potpisu je isti djelatnik Ministarstva, pozivam DORH i USKOK neka to istraže – kaže Čulić     

>> Top 10 plaža: Ljetujete li u okolici Splita ili na jugu, ovo ne smijete propustiti

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.