lopovi

Stabla oraha kradu se noću i postaju furnir u Italiji

Foto: Maja Šantoši/PIXSELL
Stabla oraha kradu se noću i postaju furnir u Italiji
08.03.2011.
u 08:20
U seoskim dvorištima i voćnjacima kuća bez vlasnika u posljednje vrijeme odrezano je 50-ak stabala koja se preprodaju u inozemstvu za namještaj
Pogledaj originalni članak

Nakon što su srpski stanovnici poslije završetka ratnih operacija na Papuku krajem 1991. napustili petnaestak sela, iduće i sljedećih godina u njihovim dvorištima proradile su "motorke".  U ratnoj panici, po mraku, dobri poznavatelji tržišnih prilika nisu sjedili prekriženih ruku, već su u nekoliko godina, u selima pod Papukom, posjekli, kako se neslužbeno procjenjuje, više tisuća kubika trupaca trešnje, višnje, oraha i kestena, koje su za dobar novac "prošvercali"  u međimurske pilane i potom dalje prodali na talijansko i austrijsko tržište.

Osuđuje sav pošten svijet

Bila je to pljačka koja je prošla bez većih pravnih sankcija za počinitelje. Današnjim uglednim gospodarstvenicima, koji su milijune zaradili na tuđim voćkama, ne pada ni na pamet da se danas bave takvim poslom. Kako je neimaština pogodila i ovo područje, u posljednjih tjedan dana "motorke" ponovo svojim reskim zvukom paraju nebo pod Papukom. 

– Događa se nešto što sav pošten svijet u voćinskom kraju osuđuje. U samo nekoliko dana u selima Voćin, Macute, Jorgić, Sekulinci, pa i drugima (ne)poznati ljudi, u tuđim dvorištima i u voćnjacima, posjekli su više od 50 stabala oraha. Poglavito se radi o domaćinstvima u kojima ne žive vlasnici ili se vlasnici nisu vratili, pa kradljivce nitko ne sprečava u tom poslu. Iako nije golema materijalna šteta, radi se o pojavi koja je loša za našu zajednicu – jer ti isti kradljivci, koji danas ruše i odnose stabla oraha iz tuđih dvorišta, sutra će skidati i krasti krovove s kuća u kojima nema stanovnika. Na takav lopovluk treba reagirati lokalna zajednica, ali i policija koja treba zaustaviti kradljivce – kaže Igor Pavković, zamjenik načelnika Općine Voćin.

Bez šumarskih oznaka

Da je krađa trupaca voćki i te kako unosan posao potvrđuju prodajne cijene. Dok se za kubni metar trupca hrasta lužnjaka na tržištu plaća oko 3500 kuna, kubik trupca trešnje dostiže cijenu od oko 5000 kuna, a kubik oraha više od 3600 kuna.

Srušeni trupci nemaju šumarske oznake, za koji dan završit će u nekoj od pilana gdje će dobiti vlasnika. Dok vlasnik dvorišta otkrije da mu je netko posjekao trešnju ili orah, od istog trupca u Italiji će već biti izrađen skupocjeni furnir.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.