Iako je novi Zakon o gradnji koji je na snagu stupio 1. siječnja ove godine trebao pojednostaviti i znatno ubrzati proceduru izdavanja građevinskih dozvola, čini se da se dogodilo upravo suprotno. Razlog se krije u geodetskom projektu koji je po tom zakonu sastavni dio glavnog projekta, što znači da bez njega nema građevinske dozvole.
Nisu se usudili
Dogodilo se to da mnoge stavke Pravilnika o geodetskom projektu, prema kojemu geodeti provode spomenuti zakon, mnogi od njih nisu znali protumačiti pa je Pravilnik morao biti promijenjen i novi je tek nedavno stupio na snagu. Već su tu izgubljena četiri mjeseca. Jer, kako doznajemo u geodetskim krugovima, od početka godine rijetko se koji geodet usudio izraditi geodetski projekt. Splitski geodeti s kojima smo razgovarali tvrde kako su im voditelji četiriju katastarskih ureda u Splitsko-dalmatinskoj županiji s kojima surađuju potvrdili da nisu ovjerili ni jedan novi geodetski projekt od početka ove godine.
No, novi geodetski projekt ne muči samo geodete. Trn je u oku i svima koji su se odlučili nešto graditi. Naime, već u startu moraju imati oko 25 tisuća kuna. S PDV-om i, trebaju li obaviti još i parcelaciju, trošak za obiteljsku kuću površine 200-300 četvornih metara može se popeti i na 30 tisuća kuna koje moraju platiti odjednom. Naime, prema novom Zakonu o gradnji, u geodetskom se projektu moraju izraditi svi potrebni elaborati, a ima ih nekoliko, koji su se prije radili u fazama. To podrazumijeva i da onaj tko gradi sve to odmah treba i platiti, dok su prije investitori taj trošak plaćali kako bi koji od potrebnih elaborata bio dovršen. Pogrešku su priznali i u Ministarstvu.
– Nakon što je donesen Pravilnik o geodetskom projektu, i kad smo vidjeli gotove projekte, uočeno je da je postojeći projekt prezahtjevan i da način na koji je posložen iziskuje preveliko financijsko opterećenje za građane – poručili su u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja. Međutim, iako je novi Pravilnik u međuvremenu izrađen i objavljen, on nije doveo, tvrde geodeti, do smanjenja troškova za one koji žele graditi. Kolika je stvarna šteta nastala tim odugovlačenjem, teško je reći jer podaci o broju izdanih građevinskih dozvola isključivo prema novom Zakonu o gradnji ne postoje. U Ministarstvu kažu da oni te podatke nemaju te poručuju da dozvole za gradnju izdaju gradski i županijski upravni odjeli.
Podatke nitko nema
– Oni podatke o broju izdanih odobrenja dostavljaju Državnom zavodu za statistiku koji ih potom ujedinjuje i objavljuje – stoji u odgovoru Ministarstva. U Zavodu za statistiku kažu pak kako oni ne raspolažu podatkom o broju izdanih građevinskih dozvola od 1. siječnja prema novom Zakonu o gradnji, već samo podacima o ukupnom broju izdanih odobrenja. Postoji, kažu u odgovoru, mogućnost da Ministarstvo graditeljstva raspolaže tim podatkom. A onda smo opet na početku...
Netko namjerno sabotira razvoj u državi. Toliko traljavosti na jednom mjestu se ne može dogoditi pukim slučajem i neradom.