Brojni radnici koji rasčišćavaju ostatke građevinskog materijala i postavljaju skelu, stanari koji zabrinuto iznose odjeću iz svojih domova, te predstavnici zaštitarske tvrtke koji osiguravaju objekt, slika je koju smo jučer zatekli u Vrazovoj ulici u karlovačkoj četvrti Banija. Tako su nastavljeni intenzivni radovi kako bi se sanirala šteta koju je prouzročila eksplozija plina u petak.
Stigli i šefovi
Nakon što su se slegle emocije, mnogi kojima je pomoć u tim trenucima bila najpotrebnija pohvalili su brzinu i stručnost svih interventnih službi. Odmah po dojavi o eksploziji u Vrazovu su stigli vatrogasci, policija, Hitna pomoć, Crveni križ, djelatnici Centra 112, a uskoro i komunalci. Zanimljivo je da su gotovo sve službe predvodili njihovi čelni ljudi: Tomislav Kotić, Miroslav Rade, Branka Hastor, Martin Barić...
–Samo deset minuta po dojavi krenuli smo s našim zadacima i u vrlo kratko vrijeme uspjeli privremeno zbrinuti sve osobe koja su dospjele pod našu ingerenciju. Dvoje iz Vrazove zbrinuti su u udomiteljsku obitelj, troje su vikend proveli u Domu za odgoj djece i mladeži. Oni trebaju trajniji smještaj, no to više nije u našoj ingerenciji – rekla je Branka Hastor ravnateljica Crvenog križa.
Nakon pohvala za odličnu intervenciju žurnih službi, sljedeći se dan pokazalo da dio sustava ipak ne funkcionira.
–U dio zgrade vraćena je struja i voda, dok su ostali stanovi bez toga. Niti telefoni ne funkcioniraju – kratko je opisala situaciju Dušanka Breberina, predstavnica stanara.
Ipak, kap koja je prelila čašu bio je dolazak predstavnica udruga koje brinu za životinje. Donijeli su kućicu s natpisom: Privremeno hranilište za mačke. To je izazvalu burnu reakciju svih okupljenih stanara.
–Odlazite odavde i nosite si tu kućicu sa sobom. Došli ste zbrinuti mačke, a nitko ne pita kako je nama i hoće li nam se sutra urušiti krov nad glavom. Zar su te mačke važnije od ljudi – ogorčen je bio Jahiji Emin, a slično je rekla i njegova susjeda Zorica Katić.
–Jedva smo preživjeli, a sad nam naturaju kućicu za mačke. Upravo nam leglo zaraze treba sada kad nam je sve razrušeno i kad susjedi još nemaju ni struje ni vode – rekla je Z. Katić.
Stanari su na taj način izražavali negodovanje jer su procjenitelji, koji bi trebali obaviti popis šteta i uputiti na daljnji tijek sanacije zgrade, rekli kako je procjena dijele zgrade predviđene tek za drugi dan. Smatraju da se već počelo sa odugovlačenjem procesa, te da će hladne zimske dane mnogi od njih provesti izvan svojih stanova, bez sigurnog krova nad glavom.
–U nikakav starački dom ne odlazim niti mrtva – rekla je Z. Katić na priče kako će stanari biti zbrinuti u nekoj udomiteljskoj obitelji ili samačkom hotelu.
Iz inkasatora su službeno priopćili kako je u posao obnove zgrade uvedena tvrtka SA Bišćan, koja je i njihov ugovorni izvođač. Oni će oko zgrade postaviti građevinsku skelu i započeti ručno uklanjati dijelove oštećene konstrukcije objekta. Istovremeno za službenu snimku oštećenja nastalih u eksploziji angažiran je statičar Branko Čordašev. Nakon što on izradi nalaz znat će se koji dio zgrade će se morati fizički ukloniti i nanovo izgraditi, a koji dijelovi će se sanirati na drugi način.
Savjeti stručnjaka
Cijeli slučaj još je jednom ukazao na sve opasnosti koje nesavjesna uporaba plina donosi.
–Pri svakoj zamjeni plinske boce treba zamijeniti gumenu brtvu na spojnoj matici i provjeriti ispravnost gumene cijevi. Poslije uporabe plina obavezno zatvoriti ventil na boci, koja uvijek mora biti uspravna. Treba onemogućiti pristup djeci, a popravke obavezno povjeriti ovlaštenom serviseru – upozorava Anita Mataković, ovlaštena inženjerka iz tvrtke Zaštita projekt.