danas u večernjem

Stanje nacije analizira sociolog Drago Čengić

Foto: VL
naslovnica
Foto: Goran Jakuš/Pixsell
drago čengić
13.05.2015.
u 00:00

Neki su poduzetnici toliko moćni da mogu utjecati i na političku sferu
Pogledaj originalni članak

Sociolog dr. sc. Drago Čengić znanstveni je savjetnik Instituta Ivo Pilar. Bavi se ekonomskom sociologijom, sociologijom modernog društva i razvoja. Dobitnik je nagrade HAZU za doprinos od osobitog i trajnog značenja za Hrvatsku u području društvenih znanosti.

Sociolozi upozoravaju na nejednakosti koje razaraju društvo. Što bi političke i ekonomske elite trebale učiniti da se građanima vrati povjerenje u sustav?

Dijagnoza stanja u Hrvatskoj koju je u Večernjem listu dao danski ekonomist Steen Jakobsen je točna. Naš je politički sustav nesklon reformama, imamo neke ideje što napraviti, barem pod pritiskom EU, i onda od njih odustajemo. Od 90-ih samo od 2002. do 2008. nismo bili u kriznoj situaciji, a nakon toga smo stalno u „hitnome stanju". Treba prekinuti ideologizirani i ostrašćeni dvostranački govor i identificirati naše stvarne probleme, za što je nužna suradnja političkog sektora s pripadnicima različitih društvenih skupina, osobito onima iz sektora uprave, pravosuđa, znanosti. Treba se kloniti demonizacije drugih i proizvodnje stranačkih istina o društvenim problemima. 

Mislite li da su naši političari spremni na ove promjene o kojima govorite?

To je pitanje prvoga reda. Pitanje je i može li se ta promjena proizvesti unutar političkog sektora ili uz pomoć pritisaka odozdo, ali ta nas tema uvlači u međuodnos elita, civilnog sektora i građanskih inicijativa. Trebamo se suočiti s tim da imamo demografski problem, problem starenja stanovništva, mali natalitet i smanjeni ekonomski potencijal zbog promijenjene demografske strukture. Imamo i probleme kvalitetnog upravljanja, od poduzeća do zdravstva, deindustrijalizacije zemlje, te života na dug. U tipologiju problema ubrojio bih i pogubnost stranačkog utjecaja putem kadroviranja u javnoj upravi i državnim tvrtkama, nesposobnost stranačkih šefova da demokratiziraju stranke i mijenjaju izborni sustav, kojim se uz stranačke liste osnažuje moć partitokracije nad građanima. O reformi velikog broja županija i općina tek se prigodno govori jer politički sektor zna da bi to poremetilo postojeće konstelacije moći po stranačkoj i lokalnoj liniji.

>>Cijeli intervju pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od srijede ili prelistajte u e-izdanju Večernjeg lista

>>Ovo je 10 najvećih problema Hrvatske!

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

DU
Deleted user
00:35 13.05.2015.

Narod nije spreman na promjene a ne političar. Možda bi gosin sociolog mogao odgovoriti na pitanje zašto radi u Institutu Ivo Pilar? Pa evo mu moj odgovor. Zato što mu je tamo lijepo ne mora baš puno raditi ima veliku plaću ima sve što mu treba. I na kraju ni on nije odgovorio na postavljena pitanja samo je puno pričao a malo toga je rekao.

ZE
zemljamoja
23:59 12.05.2015.

Drago moj sto si ostario Ha ha Bolje izgleda Stipa Grgic Ha ha Pozdrav iz zlatne doline

TO
tolitol
07:15 13.05.2015.

A što je to intelektualna elita kod nas? Šačica sveučilišnih profesora, javnih i kulturnih djelatnika koji su svoje sinekure u najvećem dijelu dobili za bivšeg sustava. Oni su doista bili najglasniji za vrijeme Tuđmanova režima no samo kako bi staru kliku koja nije prešla u HDZ vratili na vlast. A što se tiče nekih "moćnih" poduzetnika koji utječu na političke elite, takvih je na prste jedne ruke. 99 posto poduzetnika kod nas su do krvi očerupane koke i ostrizane ovce koji vjerojatno proklinju onaj dan kad su ušli u poduzetničke vode u Hrvatskoj.