Zakon o potrošačkom kreditiranju

Stanka u Saboru zbog odluke Europskog suda. Grbin: Naložite pokretanje postupaka protiv svih banaka koje su kršile odredbe

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Stanka u Saboru zbog odluke Europskog suda. Grbin: Naložite pokretanje postupaka protiv svih banaka koje su kršile odredbe
04.11.2016.
u 15:09
SDP-ov Peđa Grbin pozvao je guvernera HNB-a Borisa Vujčića da temeljem ove odluke, ali i odluke Ustavnog suda kako je Zakon o potrošačkom kreditiranju usklađen s Ustavom, naloži pokretanje postupaka protiv svih banaka koje su kršile odredbe tog zakona
Pogledaj originalni članak

Sud Europske unije donio je, na zahtjev Prekršajnog suda u Bjelovaru, rješenje prema kojem prekršajno sankcioniranje banaka koje nisu ispunile zakonsku obvezu jasnog definiranja kriterija temeljem kojih donose svoje samostalne odluke o korekciji kamatnih stopa, ne predstavlja povredu relevantnih propisa Europske unije.

SDP-ov Peđa Grbin objavio je ovu presudu u Saboru nakon što je zatražio stanku te pozvao guvernera HNB-a Borisa Vujčića da temeljem ove odluke, ali i odluke Ustavnog suda kako je Zakon o potrošačkom kreditiranju usklađen s Ustavom, naloži pokretanje postupaka protiv svih banaka koje su kršile odredbe tog zakona.

– Nemate nikakve zapreke da onog trenutka kad se vratite u ured naložite pokretanje postupaka protiv svih banka koje su kršile odredbe ovog zakona i naplatite iznose o kojima govorimo. Kad ih naplatite, bit će svejedno hoće li Hrvatska, a uvjeren sam da neće, možda izgubiti postupak zbog konverzije kredita u švicarskim francima, jer će sve ovo o čemu govorim biti naplaćeno – kazao je Grbin. Osim toga, pozvao je i Vladu da žurno objavi odgovor koji je poslala Europskoj komisiji vezano uz kreditiranje u švicarskim francima, posebice jer je to vezano i uz ovo stajalište Europskog suda u predmetu koji se tiče Zakona o potrošačkom kreditiranju.

– Građani i zastupnici imaju pravo znati u kojem smjeru ide taj postupak. Dakle, jasno je da je Europski sud u ovom trenutku stao na stranu hrvatske države, zakona koji je predložila Vlada Zorana Milanovića, a donio ovaj Hrvatski sabor, a protiv banaka. Jasno je da se radi o potencijalnim kaznama koje mogu iznositi i devet milijardi kuna, jasno je da se radi o pitanju koje je, potencijalno financijski teže za banke nego je bilo pitanje konverzije kredita u švicarskim francima i jasno je zašto banke ne žele da se postupak radi konverzije kredita u švicarskim francima vodi pred europskim pravosudnim sustavom, nego s tim bježe u Washington – poručuje Grbin te dodaje kako je sada jasno zbog čega postupke trebamo rješavati u okviru prava Europske unije, a ne micati se i bježati od njega.

Grbin je dodao i kako se, prema nekim procjenama, radi o nekakvih stotinu tisuća kredita u kojima banke nisu ispoštovale svoju ugovornu, odnosno zakonsku obvezu.

– Međutim, nije pitanje samo stotinu tisuća ugovora o kreditu već i kazne koju prekršajni sudovi mogu izreći u svakom od pojedinih predmeta, a kazna se za odgovornu banku kreće u rasponu od 80 do 200 tisuća kuna, a za odgovornu osobu od 10.000 do 50 tisuća kuna. Odgovorne osobe su predsjednici uprava banaka – zaključio je Peđa Grbin.  

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

DU
Deleted user
17:14 04.11.2016.

bravo pedja, a sada na banke istom mjerom kao sto su one nalagale a policija provodila delozacije. znaci nista subjektivno nego objektivno i po zakonu maximalne kazne za odgovorne banke i odgovorne (neodgovorne) osobe.

DH
dalibor.hren
08:29 05.11.2016.

Neće Vujčić razbijat zdjelu iz koje jede!