Stanovnici kineskog lučkog grada Zhoushan užasnuto su gledali kako se boja neba mijenja u krvavocrvenu ispod guste magle. Na snimkama objavljenima na društvenim mrežama čuju se prestrašeni građani dok snimaju kako nebo mijenja boju. S obzirom na to da je crveno nebo bilo najintenzivnije kod luke, mnogi su pomislili da je izbio požar koji je izmakao kontroli.
Crveno nebo u Zhoushanu postalo je jedna od glavnih tema na kineskim društvenim mrežama, a neki su pak crveno nebo nazvali lošim predznakom zbog kineskog postupanja u vezi s pandemijom COVID-19, s obzirom na to da su se novi slučajevi pojavili u Šangaju.
"Dogodit će se nesreće", "Počeo sam spremati zalihe", neki su od komentara prestrašenih građana na društvenim mrežama, međutim lokalni mediji objašnjavaju kako to nije znak apokalipse, već rezultat refleksije svjetla.
"Kada su vremenski uvjeti dobri, više vode u atmosferi stvara aerosole koji lome i raspršuju svjetlost ribarskih brodova i stvaraju crveno nebo koje vidi javnost', rekli su zaposlenici meteorološkog ureda Zhoushan, prenosi Daily Mail. Refleksija je možda došla s ribarskog broda koji je lovio pacifičke sajere, ribe srodne skušama, navode lokalni mediji koji citiraju China Aquatic Products Zhoushan Marine Fisheries, kompaniju u čijem je vlasništvu spomenuti brod.
Na internetu se pojavila i teza da su čestice iz vulkanske erupcije Tonga 2022., za koju je utvrđeno da je najveća vulkanska eksplozija u 21. stoljeću do sada, također mogle pridonijeti lomu svjetlosti. Povjesničari su nedavno otkrili dokumente iz 1770. iz Kine, Koreje i Japana, gdje su očevici izvijestili da je nebo postalo jezivo crveno.
Istraživači su za Live Science rekli da bi geomagnetske oluje, prouzročene Sunčevim erupcijama koje su pogodile Zemljinu magnetosferu, mogle biti uzrok toga prizora. Međutim, kineski državni mediji objavili su da je solarna i geomagnetska aktivnost bila u granicama normalnog i nije bilo značajnih anomalija, što je diskreditiralo teoriju da je to razlog zašto je nebo u Zhoushanu "pocrvenjelo".
.
Tijekom Carringtonova događaja 1859. godine, kad je došlo do najintenzivnije geomagnetske oluje koja je zabilježena u ljudskoj povijesti, električne struje u atmosferi prekinule su telegrafske žice. Da se tako nešto dogodi danas, milijuni bi ostali bez električne struje.
VIDEO: Dan pobjede u Rusiji: Krenula proslava u Rusiji, na Crvenom trgu pokazat će se najmoćnije oružje
Netko opet prtlja i eksperimentira tamo gdje ne bi trebalo