Botovo

Stara praonica vagona kraj Drave - tempirana ekološka bomba

Foto: 'STR-9435/HaloPix/PIXSELL'
'15.07.2013. Botovo, Koprivnica - Nekadasnja praonica vagona sedam godina nakon zatvaranja ostala je nesanirana. Bazen pun ulja, nafte i masti predstavlja pravu ekolosku katastrofu. Photo: PIXSELL'
Foto: pixsell
botovo (1)
Foto: pixsell
botovo (1)
Foto: pixsell
botovo (1)
Foto: pixsell
botovo (1)
Foto: pixsell
botovo (1)
Foto: pixsell
botovo (1)
Foto: pixsell
botovo (1)
Foto: pixsell
botovo (1)
Foto: pixsell
botovo (1)
Foto: pixsell
botovo (1)
Foto: pixsell
botovo (1)
Foto: pixsell
botovo (1)
19.07.2013.
u 10:00
Vlada je još 2006. godine naložila da se sanira praonica vagona. I danas je tamo bazen pun opasnih kemikalija
Pogledaj originalni članak

Bivša praonica vagona i dezinfekcijska stanica Hrvatskih željeznica u Botovu kraj Koprivnice još 2005. godine u Saboru je označena kao jedna od devet hrvatskih crnih ekoloških točaka. Na povijesnoj sjednici Vlade, održanoj u lipnju 2006. godine u Koprivnici, donesena je odluka o sanaciji onečišćenog okoliša te lokacije, smještene uz rijeku Dravu i na nepuna dva kilometra od jezera Šoderice. I dok se HŽ pridržavao naloga da se do kraja godine tamo obustave sve aktivnosti, sanacija "crne jame" ni do danas nije napravljena. A trebala je biti dovršena najkasnije do kraja 2008. godine! Osim što nudi iznimno ružan pogled, neugodni mirisi mogu se osjetiti na desetke metara uokolo. Unatoč tome i onečišćenim podzemnim vodama, tik uz smrdljivi bazen ljudi uzgajaju ratarske kulture i pecaju ribe na susjednom malenom jezeru.

Alarm za uzbunu

- Prostor je onečišćen organskim tvarima što je potvrdila inspekcija zaštite okoliša u nadzoru 2010. i u veljači ove godine. U vagon cisternama nalazio se otpadni mazut, otpadno dizel gorivo, ulje i voda, a koji su nakon izdanog rješenja inspekcije zbrinuti tijekom kolovoza i rujna 2010. godine. 'Crna jama', koja je nastala dugogodišnjim pranjem željezničkih vagona i lokomotiva, sastoji se od zauljene vode koja je onečišćena poliaromatskim i mineralnim ugljikovodicima u koncentracijama koje ih čine opasnim otpadom - istaknula je glasnogovornica Ministarstva zaštite okoliša i prirode Dijana Sušac i dodala da ne postoje pisani tragovi zašto se, unatoč napravljenog programa, još nije krenulo u sanaciju.

- Imenovanjem ministra Zmajlovića od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost zatraženo je izvješće o statusu sanacije svih crnih točaka pa tako i lokacije Botovo. Prvi put za sve crne točke izrađen je terminski plan sanacije. Za sanaciju Botova procijenjen je budžet od otprilike 5 milijuna eura te su zbog velikog iznosa u Fondu pokrenute aktivnosti da se sredstva, ili barem najveći dio, osiguraju iz fondova EU - rekla je D. Sušac poručivši da povratnu informaciju o tome hoće li uspjeti osigurati europska sredstva i u kojem iznosu očekuju na jesen.

Poznata koprivnička ekološka aktivistica Helena Hećimović prije pet godina sudjelovala je u radu povjerenstva za saniranje botovske "crne jame", ali priznaje da se već jako dugo nisu okupili i razgovarali na tu temu.

Valja izbjeći najgore

- To je tempirana bomba koja stoji u našem susjedstvu. Za sanaciju je potreban jako velik novac, ali vjerujem da će se pronaći rješenje. Nadam se da ministarstvo i HŽ imaju znanja za privući novac iz EU fondova. To će se morati sanirati prije nego postane još veća opasnost za sve - istaknula je ona.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.