Dok je nerazvijenijim zemljama u prosjeku radni tjedan najduži u Europi, uključujući i Hrvatsku, bogate zemlje koje su i dosad spadale u zemlje s najkraćim radnim tjednom idu prema njegovu skraćivanju.
U Francuskoj, koja je prije 15 godina skratila radni tjedan na 35 sati u tijeku je kampanja za njegovo skraćivanje na 32 sata, a kako bi se povećala produktivnost radnika, ali i smanjila nezaposlenost. U Hrvatskoj, je prosječni radni tjedan prema lanjskom istraživanju Eurofounda 42 sata.
Istraživanja pokazuju da su preopterećeni i nezadovoljni radnici manje produktivni, češće obolijevaju zbog čega štetu trpe i poslodavci i država, a uz to dugo radno vrijeme nepovoljno utječe na ravnotežu između privatnog i profesionalnog i time i na mentalno zdravlje.
Razvijene zemlje svjesne su da su preopterećeni radnici zapravo šteta za tvrtke i cijelo društvo, ali i činjenice da i tehnološki razvoj vodi ka kraćem tjednu.
Već sada najkraći radni tjedan uz Francusku imaju Nizozemska, Danska, Belgija, a u Švedskoj se radi na skraćivanju radnog tjedna na 30 sati. U švedskim poduzećima u kojim je uveden 30-satni radni tjedan, radnicima nisu smanjivane plaće. A kamo ide Hrvatska?
>>Cijelu priču pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od subote ili prelistajte u našem e-izdanju
U subotnjem broju donosimo i sljedeće teme:
>>Teolog Župančić: I protestanti u Hrvatskoj imaju svoga Stepinca
>>Profesor Durman tvrdi: Grci su potekli iz Vučedola
>>Ćorić: Želim otići, Dinamo neka zaradi
>'Zbog vjeronauka idemo na Ustavni sud pa ako treba i u Strasbourg'
>>Prijedlog reforme: Sve se mijenja osim hrvatskog, stranog jezika, matematike i etike ili vjeronauka
Dugo vec sanjam o ovome, otici na posao u 8 i u 2 doma ici rucak kuhati :-)