Ni godinu i pol od kada su prvi popisivači i kontrolori izašli na ulice, hrvatski građani pojma nemaju koliko ih je. Popis stanovništva nije gotov – iako bi, kako najavljuju iz Državnog zavoda za statistiku, popis prema spolu i starosti kao i prema državljanstvu, narodnosti, vjeri i jeziku trebao biti objavljen u prosincu. Da bi dostigli taj rok, čak 85 službenika posao obavlja u trećoj smjeni – od 22 do šest sati ujutro. Iako su prije popisa, koji je poreznike stajao 160 milijuna kuna, prihvaćene sve preporuke europskih statističara, a rezultati trebali biti objavljeni u roku od deset mjeseci, čak se i prebrojavanje u Hrvatskoj pokazalo problematičnim. Statističari poručuju – oni nisu krivi.
Višak radnika, a posao stoji
– Obrada popisne građe bila je predviđena u deset mjeseci, ali započela je godinu kasnije nego što je bilo planirano jer prethodna vlada nije donijela odluku o privremenom zapošljavanju 400 djelatnika za obradu popisa pa nije bilo moguće obraditi građu u roku. Obrada je počela kada je početkom 2012. pokrenuto zapošljavanje na temelju odluke Vlade te zaposleno 396 djelatnika na šest mjeseci – objašnjavaju iz Državnog zavoda za statistiku. Ipak, baš se njihov ravnatelj Ivan Kovač u medijima hvalio uštedom na popisu stanovništva te kako je na unosu radilo tek 40-ak djelatnika, a sada ga radi i treća smjena. Dakako, noćni im je rad plaćen.
‘Štede’ plaćajući noćni rad
– Za svaki sat rada u noćnoj smjeni, u skladu s odlukom, službenici ostvaruju pravo na uvećanje plaće prema kolektivnom ugovoru – poručuju.
Treća smjena hrvatske će građane brojiti do 10. studenog, a dijelom je objašnjena kao prilika da statističko izvješće na svjetlo dana izađe ranije od planiranog roka. Tako je to barem tumačio ravnatelj Kovač kada je obavijestio javnost o novih 85 statističara. No, vrijeme „prije roka“ je isteklo. Kinezi su se uspjeli prebrojiti prije nas – trebalo im je samo šest mjeseci!
Statističari....čuvaju posao.