ozren matijašević:

'Stečajni postupak Jadrankamena trebao bi se osporiti'

Foto: 'Miranda Cikotic/PIXSELL'
'Stečajni postupak Jadrankamena trebao bi se osporiti'
16.05.2012.
u 17:00
Sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća održana je nakon isprike ministra Ostojića
Pogledaj originalni članak

Sjednica Gospodarsko-socijalnog vijeća nakon prve odgode prije deset dana napokon je održana, čime je ponovno aktualizirana i u prvi plan stavljena tema Jadrankamena. Iako su na prvoj sjednici sindikalci odbili doći, nakon rasprave o toj točki danas su poručili da su zadovoljni.

– Resorni ministar Ostojić razgovarao je s nama, ispričao se, obrazložio intervenciju policije na zahtjev Trgovačkog suda, a sadašnji stečajni upravitelj dao je ostavku i to su sve okolnosti zbog kojih se mogla održati ova sjednica – poručio je predsjednik Hrvatske udruge sindikata Ozren Matijašević, naglasivši kako se čeka odluka Trgovačkog suda o otvorenom stečajnom postupku Jadrankamena.

– Stečajni postupak trebao bi se osporiti jer 63 dana blokiranih računa nije opravdan razlog za pokretanje stečajnog postupka – rekao je Matijašević.

Poručio je da će biti zadovoljan ako Visoki trgovački sud usvoji predstavku sindikata, što bi značilo da nema stečajnog postupka i da većinski vjerovnici mogu imenovati krizni menadžment. Zadovoljstvo neće biti umanjeno ako sud odbije njihovu predstavku, a ostane obećanje da će se s novom stečajnom upraviteljicom moći dogovarati i razgovarati o pripremanju i provedbi stečajnog plana.

Slučaj Jadrankamena nije želio komentirati Ivan Miloloža predsjednik uprave Munje i predsjednik Vijeća članica HUP-a, ali se osvrnuo na nedavno poskupljenje energenata što je također bila jedna od točaka rasprave današnje sjednice.

- Pohvalno je da se prvi puta prišlo drugačijem modelu obračuna cijena energenatra. Naime Hrvatska je uz Srbiju jedina zemlja gdje je cijena energenata za industriju bila veća nego za potrošače. Da li je poskupljenje trebalo ići, o tom po tom. Moramo shvatiti da energenti nisu socijalna kategorija - poručuje Miloloža te je naglasio kako je ipak ' nešto drugo čudno'.

- Ako je povećanje cijena stvarno bila nužnost, a ako je nužnost konsolidacija HEP-a, onda je nerazumno slijedeće: ako se povećava cijena plina u toj tvrtci se onda ne može povećati plaće za 18 posto. To je negativna poruka - zaključio je Miloloža, dok ministar rada Mirando Mrsić tvrdi da HEP nije povećao cijene to bi dovelo do negativnog poslovanja i ugrozilo bi tu tvrtku.

Na sjednici GSV-a imenovan je i novi predsjednik sindikalist Krešimir Sever.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

Avatar guten_tag
guten_tag
18:32 16.05.2012.

ovi sindikalci nikako da shvate da oni nisu nitko u ovoj situaciji . tvrtka je u nadležnosti suda koji treba provesti stečajni postupak . vjerovnici u stečajnom postupku prijavljuju svoja potraživanja . stečaj inače služi da vjerovnici \"popuše \" . eto to je svrha stečaja . ako si dužan deset a imovina stečajnog dužnika je 5 , jasno je da se ne mogu namiriti potraživanja . bivši zaposleni su samo brojke na zavodu za zapošljavanje . zanimljivo je da sindikat nije savjetovao zaposlenima da ne prodaju dionice tvrtke već da izaberu upravu i gospodare svojom imovinom . sada se pokušavaju nametnuti kao neki savjetodavci . gazda je onaj kome je tvrtka dužna . kad bi sve dugove otpisali vjerovnici ovakvi bi tvrtku doveli u isto stanje za godinu dana .

AA
aabbcc
19:42 16.05.2012.

16.05.2012. u 18:32h guten_tag je napisao/la: .............. gazda je onaj kome je tvrtka dužna _______________ NE Ni to nikakav Gazda vec neodgovorni magarac koji triba da propadne, jer dug nije smjeo dozvoliti .... !!!!

ST
stefj
17:32 16.05.2012.

Hm, ako je subjekt 63 dana u blokadi i ako netko od vjerovnika zatraži stečaj, on se mora provesti, naravno, ako nitko nije osporio potraživanja... Ima poduzeća koja su završila u stečaju jer su im nabili fiktivne dugove, a suca su potplatili da ih prizna, no ovdje to nije slučaj.